4 milyondan fazla Hacı yurtlarına dönüş hazırlığında

4 milyondan fazla Hacı yurtlarına dönüş hazırlığında.12875
  • Giriş : 22.12.2007 / 11:35:00

4 milyondan fazla kişi, şeytan taşlamayı bitirdi ve ülkelerine dönmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mina'da bayramın birinci gününden bu yana devam eden şeytan taşlama olayı, çoğu hacı tarafından dönüşün yakın olduğu anlamı taşıyor. Suudi Arabistanlı yetkililer, hacıların yaklaşık yüzde 70'inin bugünden itibaren yurtlarına dönmeye başlayacağını açıkladı. Dönecek hacıların çoğunluğu, Suudi Arabistan'ın içinden ya da Körfez ülkelerinden gelenlerden oluşuyor. Bu arada, şeytan taşlamanın son gününde atılan taşların 360 tona ulaştığı kaydedildi. Yetkililer 30 TIR ile getirilen taşların yeniden Müzdelife ve Mina bölgesine bir sonraki yıl kullanılmak üzere döküleceğini belirtiyor. Suudi Arabistan telefon şirketi yetkilileri, hacıların ülkede kaldığı süre içinde cep telefonlarıyla 255 milyon SMS mesajı gönderdiklerini açıkladı.

Bardakoğlu: Hac, genç işidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hac görevini yerine getirmek isteyenlerin zihninin açık, vücudunun sağlam olması gerektiğini belirterek, "Bu sebeple hac genç işidir.'' dedi. Mekke'de basın toplantısı düzenleyen Bardakoğlu, bu yılki hac farizasının tamamlandığını, hac süresince çok ciddi çalışma yapıldığını söyledi. Bardakoğlu, yaşlı hacıların bu yıl fazla olduğunu, buna rağmen ölümlerin önceki yıllara oranla az olduğunu kaydetti. Mekke, aa

Türk hacılardan 40'ı kutsal topraklarda vefat etti

Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine kentlerinde vefat eden Türk hacı adayı sayısı 40'a yükseldi. Mekke'deki Diyanet İşleri Başkanlığı basın bürosundan alınan bilgiye göre, kutsal topraklara gelen 8 Türk hacı adayı daha hayatını yitirdi. Ölen Türk hacı adayları Kâbe'de kılınan namazdan sonra Cennetül Mualla'ya defnedildi. Mekke'de daha önce 23, Medine'de ise 9 olmak üzere toplam 32 kişi vefat etmişti. Mekke'de son bir hafta içinde ölen 8 hacı adayı ile birlikte vefat eden hacı sayısı 40'a yükseldi.

Suudi Arabistan'daki 4 milyondan fazla hacı, Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde şeytan taşlamayı bir an önce bitirmek için sabahtan itibaren üç şeytanı taşladı. Bu yılki taşlamaya teknoloji damgasını vurdu. Hacılar, fotoğraf makinelerinin yanı sıra cep telefonlarına da görüntüleri kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious