4 ölümlü kazanın nedeni 'parasızlık'

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Samsun'da 8 ay önce meydana gelen, 4 Gürcü'nün öldüğü, 33'ünün de yaralandığı kazanın ardından otobüs şoförü Nikoloz Tukvadz (48), ilk kez hakim karşısına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tercüman aracılığıyla savunmasını yapan Tukvadze, “Kazadan 3 gün önce otobüsü tamire götürmüştük. Amortisörleri yaptırdık. Ama para olmadığı için fren sistemini değiştiremedik. Kilometrelerce motor freniyle geldim. Otobüsün lastikleride eski ve kabaktı” dedi.

Duruşmayı Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mıkatsadze de izledi.

İstanbul'a gezen Gürcü turistleri taşıyan Mahmut Turizm'e ait 34 AT 7427 plakalı otobüs, Samsun'un Çakallı Mevkii'nde kontrol çıkarak yan yattıktan sonra 70 metre sürüklenmişti. Kazada, Mariam Kraveishvili, Tsitsino Demetrashvilli, Rita Okhanashvilli ve Rugzar Keseji hayatını kaybederken, 33 kişi de yaralanmıştı. Kazanın ardından gözaltına alınan ve tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi'ne gönderilen otobüs şoförü Nikoloz Tukvadze, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Nikoloz Tukvadze, tercüman aracılığı ile yaptığı savunmasında izleyenleri ve mahkeme heyetini hayrete düşürdü. Tukvadze, kazadan 3 gün önce İstanbul'da otobüsün amortisörleri yaptırdılarını ancak bozuk olan fren sistemini para olmadığı için değiştiremediklerini söyleyerek, “Yolda gelirken İstanbul çıkışında otobüsün frenlerini bozuldu. Tamirci çağırdık merkez hava borusunun patladığını söylediler ama yapamadılar. Bu sırada otobüsü diğer şoför Yüksel Altunkaya kullanıyordu. Sonra yola devam ettik. Ben otobüsü Bolu'da aldım. Motor frenini kullanıyorduk. Bu şekilde Samsun'a kadar geldik” dedi.

Kaza anını net olarak hatırladığını söyleyen Nikoloz Tukvadze, “Otobüsün hızı 55 veya 60 kilometre kadardı. 100 metre önümde bir kamyon vardı. Karşı yönden gelen başka bir kamyon da vardı. Ben tırmanma şeridinden aşağıya doğru inerken, karşı yönden gelen kamyonu bir otomobil geçmeye çalışıyordu. Birden benim yoluma geçti. Sellektör yaparak kendisini uyarmama rağmen kaçmadı. Ben de direksiyonu önce sağa çevirerek otomobile çarpmaktan kurtardım. Ancak sağ taraf uçurumdu. Bu kez sol tarafa çevirdim. Bu sırada yanımda bulunan diğer şoför Yüksel Altunkaya, panikle direksiyona sarılarak çevirdi. Ve otobüs yan yatarak kaymaya başladı. Yüksel, direksiyonu çevirmeseydi ben otobüsü kontrol altına alabilirdim. Benim kadar o da suçludur” diyerek tahliyesini talep etti.
Ancak mahkeme sanığın tahliye talebini kabul etmeyerek ikinci şoför Yüksel Altunkaya'nın dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious