4 polis ve MHP'li başkan rüşveten tutuklandı

  • Giriş : 11.10.2007 / 15:47:00

Kırklareli’de yüksek tonajlı ambar kamyonlarına rüşvet karşılığı geçiş izni verdikleri telefon kayıtlarıyla belirlenen 4 polis memuru ile rüşvete aracılık yaptığı ileri sürülen MHP'li başkan tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ambar şirketi şahibi ve bir arkadaşı da ‘rüşvet vermek’ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Ertuğrul Sarıyar, Babaeski ve Vize İlçelerindeki Bölge Trafik İstasyonlarında görevli polis memurlarının, bir ambar şirketinin yüksek tonajlı kamyonlarına özel muamele yaparak, geçişlerine rüşvet karşılığı izin verdikleri yönünde gelen ihbarlar üzerine soruşturma başlattı. Başsavcı Sarıyer’in talimatı ile ihbarda adı geçen Başkomiser Yakup Nevzat Ünver (55), polis memurları Sönmez Bayramoğlu (40), Nusret Görücü (47), Kemal Karaca (43), Dursun Tiryaki 40), Salih Kaçar (41), Nihat Dinç (42) ile MHP Vize İlçe Başkanı Mustafa Kırkkoyun (40), ambar şirketi sahibi Hüseyin Harun Çetin (43) ve arkadaşı Nuri Bayram’ın cep telefonları dinlenmeye başlandı. 6 ay süreyle isimleri belirlenen 10 kişinin telefon görüşmeleri ekipler tarafından kayda alındı. Telefon görüşmelerindeki rüşvet pazarlığı belgelenince de Kırklareli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri harekete geçerek, 7 polis memuru ile bu polis memurlarına rüşvet verilmesinde aracı olan MHP İlçe Başkanı Mustafa Kırkkoyun, rüşvet veren ambar şirketi sahibi Hüseyin Harun Çetin ve rüşvet görüşmelerinde adı geçen arkadaşı Nuri Bayram'ı gözaltına aldı.

4'Ü POLİS 7 KİŞİ TUTUKLANDI

İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınan 7’si polis toplam 10 kişi sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Burada yaklaşık 9 saat süreyle savcıya ifade veren zanlılar, daha sonra tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, hakiminin eldeki delilleri incelemesinin ardından sanıklardan Başkomiser Yakup Nevzat Ünver, polis memurları Sönmez Bayramoğlu, Nusret Görücü, Kemal Karaca’yı ‘görevi kötüye kullanmak’ ve ‘rüşvet almak’, MHP İlçe Başkanı Mustafa Kırkkoyun ile ambar sahibi Hüseyin Harun Çetin ve arkadaşı Nuri Bayram’ı ise ‘görevli polis memurlarına rüşvet vermek’ suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Diğer polis memurları Dursun Tiryaki, Salih Kaçar ve Nihat Dinç ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan 7 kişi Lüleburgaz cezaevine konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious