4 tekerli tatil keyfi 10 bin YTL'den başlıyor

4 tekerli tatil keyfi 10 bin YTL'den başlıyor  .11983
  • Giriş : 12.03.2008 / 10:37:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 10:53:28

Yazlık ev almak veya bir otelde konaklamak yerine özgürce dolaşmak isteyenler için alternatif tatil seçeneği olan karavanlar, 10 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de üretilen karavan fiyatları, kullanılan malzeme ve aksesuara göre 100 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Genel Başkanı Bülent Karaboncuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğa tutkunları için yazlık sitede ev sahibi olmaktansa karavan sahibi olmanın daha cazip olduğunu söyledi.

Karavanların, otomobil ile çekilen çekme karavan ve kamyonet veya panelvan tipi araçların üstünde oluşturulan motokaravan olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Karaboncuk, Türkiye'de üretilen çekme karavan fiyatlarının 10 bin YTL'den başladığını, motokaravanların ise araç fiyatlarıyla birlikte 100 bin YTL'ye kadar çıkabildiğini kaydetti.

Karaboncuk, karavan fiyatlarının, kullanılan malzeme ve aksesuara göre şekillendiğine işaret ederek, vergiler yüzünden yurt dışından ithal edilen karavan fiyatlarının ise çok daha yukarılara çıkabildiğini dile getirdi.

-''KARAVAN, YAZLIK EVİ ARATMAZ''-

Rahatına çok düşkün olan kişilerin dışında, normal standartlarda bir karavanın yazlık ev konforunu aratmayacağını belirten Karaboncuk, şöyle konuştu:

''Karavanla tatil, bir yaşam biçimidir. Avrupa vatandaşları, karavan üzerinde tatillerini geçiriyor. Kamping alanlarında, otellerde olduğu gibi önceden yer ayırtmak gerekiyor. Yaz aylarında yollar, karavan ile doluyor. Avrupa ülkelerinde karavan turizmine ilginin yüksek olmasının nedenlerinin başında, yazlık siteler bulunmaması ve kamping alanlarının gelişmişliği yer alıyor.''

Karaboncuk, Türkiye'de karavan turizmine ilginin her geçen gün arttığını, fakat motokaravanlara uygulanan ÖTV farkının caydırıcı bir unsur olduğunu ifade etti.

Türkiye'de Avrupa standartlarındaki kamp alanı sayısının ise 20'yi geçmeyeceğine işaret eden Karaboncuk, şunları söyledi:

''Türkiye, Ege ve Akdeniz sahilleri başta olmak üzere, karavan turizmi için çok uygun koşullara sahip, fakat kamping için müsait olan alanlara oteller, yazlıklar yapılıyor. Mevcut yerler de yetersiz. Yurt dışından da talep geliyor fakat kampların yetersizliği yine önümüze engel olarak çıkıyor. Karavan turizmi, yıllardan beri göz ardı edilmiş. Örneğin Avrupa başkentleri arasında kamping alanı olmayan tek yer Ankara.''

-''HER ŞEY DAHİL YERİNE KARAVAN TURİZMİ''-

Karaboncuk, karavan turizminin, diğer turizm türlerinden çok büyük farkı bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Karavan turizmi için gelen kimse, o ülkede uzun süre kalır, o ülkenin halkıyla bütünleşir. Berberine tıraş olur, bakkaldan alışveriş eder, gezdiği yerlerden hatıra eşyalar alır. Hiçbir zaman bir yerde konaklamak istemez, Her şey dahil sisteminde olduğu gibi sadece otelde ucuz bir fiyata kısa süre konaklayıp, ülkesine dönmez. Ne yazık ki karavan turizminin öneminin farkında değiliz, önüne set çekmişiz.''

Turistlerin, bir sonraki yaz tekrar gelmek üzere yatlarını marinalara bırakıp gidebildiğine işaret eden Karaboncuk, bu imkanın karavan kullanıcıları için de sağlanması gerektiğini ifade etti.

-ÜRETİCİ GÖZÜYLE-

Türkiye'nin önde gelen karavan üreticilerinden Can Karavan'ın İşletme Müdürü Onur Önürmen de Türkiye'de son yıllarda karavan turizmine karşı ilginin arttığını söyledi.

Her sabah uyanıldığında farklı bir manzarayla karşılaşma olanağını, karavanın en büyük avantajı olarak gösteren Önürmen, ''karavanda, sınırlı bir alanda sınırsız konfor sunma olanağı var. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, plazma televizyonlardan uydu sistemlerine birçok seçenek, artık karavanlarda yerini aldı'' dedi.

Önürmen, Avrupa'da gezme ve karavanda yaşama kültürü bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Mesela Hollanda'da, Türkiye'deki karavan sayısının 10-12 katı kadar karavan mevcut. Bizim vatandaşlarımız, tatil anlamında biraz daha yerleşik, muhafazakar düşünüyor, fakat, bilgiye daha kolay ulaşılabilmesiyle, insanların gezme potansiyellerinin artmasıyla karavancılık da büyük bir aşama kaydetmiş durumda.''

Karavancılığın başta ÖTV'den kaynaklı sorunları bulunduğunu vurgulayan Önürmen, 2004'ten daha küçük yaşta araçların karavan haline getirilmesi durumunda, yüzde 84 oranında bir ÖTV ödeme zorunluluğu olduğunu kaydetti.

Önürmen, bu işe gönül verenleri zorladığını ifade ettiği ÖTV oranıyla ilgili, gerek bireysel gerek dernek ve üreticiler olmak üzere birtakım yasal girişimlerde bulunulduğunu anlatarak, ''umarım, karavan fiyatlarını herkes için kolaylıkla ulaşılabilen fiyatlara çekeriz'' temennisini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious