4 Türk, THY uçağına neden alınmadı?

4 Türk, THY uçağına neden alınmadı?.6783
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Pakistan'da geçtiğimiz aylarda El Kaide üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 4 Türk, güvenlik gerekçesiyle THY uçağına alınmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan hükümeti tarafından Haziran ayında gözaltına alınan Muhammet Kutcan, Aslan Şahin, Yılmaz Şimşek ve Orhan Özer, ailelerinin ve İnsan Hukukunu KOruma Derneği (İHADER)'nin girişimleri sonucu serbest bırakıldı. Suçsuz oldukları anlaşıldıktan sonra serbest bırakılan ve ailelerinin gönderdiği uçak biletleriyle bu sabah İstanbul'a gelmeleri beklenen 4 Türk, Karaçi'den gelen THY uçağından inmedi. Serbest bırakılan gençlerin yakınları sabahın erken saatlerinde geldikleri havaalanında uzun bir bekleyişin ardından çocuklarının gelmediğini gördü.

İHADER Başkanı avukat Osman Karahan, 4 Türk'ün havaalanında iner inmez tekrar gözaltına alınmış olabileceğini düşünerek girişimlerde bulundu. Bir süre sonra gençlerin gözaltına alınmadığı ve uçaktaki yolcular arasında da bulunmadığı öğrenildi. Bunun üzerine Karaçi'deki konsolosluğu arayan avukat Karahan, 4 Türk'ün güvenlik gerekçesiyle THY uçağına bindirilmediğini öğrendi. THY yetkililerinin başlarında güvenlik görevlisi olmadığı ve seyahat edecek kişileri tehlikeli bulduğu için uçağa almadığını belirten Karahan, "4 Türk aylarca esaret altında yaşadıktan sonra, şimdi de THY tarafından mağdur edilmiştir. Ailelerinin gönderdiği uçak biletleriyle Türkiye'ye gelmeleri beklenirken, uçağa alınmamışlar. BAşlarında en az 4 güvenlik görevlisi buluması gerekiyormuş. Dışişleri ve THY yetkilileriyle gerekli yazışmaları derhal yapıp, gençlerin yanına görevli gönderilmesini isteyeceğiz. Yaşananlar büyük bir haksızlık ve insan hakkı ihlalidir. PAkistan'ın suçsuz bulduğu gençler, güvenlik gerekçesiyle biletleri olduğu halde uçağa bindirilmemiştir" şeklinde konuştu.

Havaalanındaki saatlerce bekleyişin ardından elleri boş dönen aileler ise duruma büyük tepki gösterdi. Öğrenci olan oğlu Aslan Şahin'in turist olarak bu ülkeye gittiğini belirten Tahir ŞAhin, "Aylarca çocuğumuzdan haber alamadık. Tam geliyorlar en sonunda kurtuldular derken, şimdi de uçağa alınmadılar. Bu ülkede çalışıp vergilerini ödeyeceksin. Uçak biletini alacaksın ve binemeyeceksin. Bu durumu protesto ediyoruz" dedi. Yılmaz Şimşek'in babası Halil İbrahim Şimşek ise sinirden konuşamadığını ancak yapılanların çok büyük bir ayıp olduğunu söyledi.

4 Türk'ün yakınları ve İHADER Başkanı KArahan, daha sonra havaalanından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious