4 ülkede ortak uyuşturucu operasyonu

4 ülkede ortak uyuşturucu operasyonu.12678
  • Giriş : 28.01.2009 / 19:00:00
  • Güncelleme : 28.01.2009 / 18:54:17

Türkiye, Almanya, Romanya ve Bulgaristan polislerinin ortak çalışması sonucu 60 kilo eroin ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğüne bağlı Narkotik Büro Amirliği ekipleri, uluslararası uyuşturucu ticareti yapan bir suç örgütünü belirledi.

Yapılan istihbarat çalışmaları sonucu, zanlıların uyuşturucuyu tırla İstanbul'dan yurt dışına göndereceği belirlendi.

Narkotik Büro Amiri Adem Çolak başkanlığındaki özel olarak kurulan bir ekip, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı organizasyonunda, uyuşturucu satışını organize eden şebeke üyelerini İstanbul Emniyet Müdürlüğünün desteğiyle takibe aldı.

Yaklaşık 20 gün süren takipte, Ankara'da özel yetkili bir mahkemenin kararı doğrultusunda İstanbul'dan sonra ilk kez Adana Emniyet Müdürlüğü için kontrollü teslimat uygulamasına izin verildi. Ekipler, uyuşturucu ticaretinin alıcı, taşıyıcı ve satıcı ayaklarını kontrol altında tutarak, organizasyonu sağlayanların takibini gerçekleştirdi.

Organizasyonun uluslararası boyutunu tespit etmek amacıyla Almanya, Romanya ve Bulgaristan polisleriyle ortak çalışma başlatan ekipler, uyuşturucu yüklü tırın Türkiye'den çıkışına izin verdi.

Yurt dışındaki ekiplerin de desteğiyle tırı takibe alan ekipler, uyuşturucunun teslim edileceği Romanya'ya geldiğinde eş zamanlı operasyon başlattı.

Operasyon sonunda, İstanbul'da Romanya'daki alıcının organizatörü N.Ş, B.D. ve O.G, Şırnak'ta uyuşturucu satıcısının organizatörü R.K, Adana'da taşıyıcı ve satıcı olarak görev yapan İ.K. ile Romanya'da İ.Ş. gözaltına alındı.

Tırda yapılan aramada 60 kilo eroin ele geçirildi. Zanlıların Avrupa'da pazarlayacakları uyuşturucunun satışından yaklaşık 2 milyon avro gelir elde etmeyi hedeflediği belirlendi.

Zanlılardan İ.K, O.G. ve B.D'nin daha önce de uyuşturucu satışından dolayı gözaltına alındığı, O.G'nin bu suçtan dolayı 5 yıl cezaevinde kaldığı öğrenildi.

Zanlılar, sorgulanmak üzere Adana Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*