4 yılda 141 gazeteci öldü!

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

İşgal altındaki Irak'ta 4 yılda 141 gazeteci öldürüldü. El Divan Gazetesi'nden Hodr Yunus Musul'da öldürüldü; kayıp AP kameramanı Hadi Naci, morgda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberciler için dünyanın en tehlikeli çalışma yeri olan Irak'ta öldürülen gazetecilerin sayısı 141'i buldu. El Divan Gazetesi çalışanı Hodr Yunus Musul'da öldürüldü; kayıp AP kameramanı Hadi Naci, Bağdat'ta morgda bulundu.

Dört yıldır ABD ve müttefiklerinin işgali altında yaşayan Irak'ta, gazetecilere yönelik infazlar sıklık kazandı.

Başkent Bağdat'taki bir morgda, Associated Press Ajansı'na çalışan Ahmet Hadi Naci'nin cesedine rastlanırken 12 Ocak'ta da bu kez Hodr Yunus El-Obaidi, kuzeydeki Musul kentinde infaz edildi.

Dört yılda 141 basın çalışanı saldırılarda öldü

İşgalci güçlerin 2003 yılında devirdiği Irak lideri Saddam Hüseyin'in yılbaşından önce idam edilmesiyle mezhepsel çatışmaların daha da keskinleştiği Irak'ta dün sabaha karşı da iki yardımcısı asıldı.

ABD ve müttefikleri Irak'ta yenilgiyi kabul etmezken ve işgal sırasında ölen ABD askerlerinin sayısı 3 bini aşarken, şiddet kargaşasında haberciler bir bir infaz ediliyor. Uluslar arası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütüne göre, bu ülkede işgalin başladığı Mart 2003'ten beri 141 gazeteci ve basın çalışanı öldürüldü.

Polisin verdiği bilgiye göre, silahlı kişiler 12 Ocak akşamı, Musul'daki evine giden Hodr Yunus'a ateş açtılar. Birçok gazete için haber kaleme alan Yunus, daha ziyade, yerel aşiretlerin yayını olarak bilinen "El Divan" gazetesi için çalışıyordu. Cinayetin niçin işlendiğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Kameraman Naci'nin cesedi morgda bulundu

30 Aralık'tan beri haber alınamayan AP kameramanı Naci'nin cesediyse, 5 Ocak'ta Bağdat'ta bir morgda, başına bir kurşun sıkılmış halde bulundu. Dört aylık ikiz çocuk babası olan Naci'nin öldürülme nedeni de bilinmiyor.

Uluslar arası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) İcra Direktörü Joel Simon, Irak'ın gazeteciler için dünyanın en tehlikeli yeri olduğunu hatırlatarak, cinayetlerin Irak'ta yerel basının içinde bulunduğu zor durumu gösterdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious