4 yılda 6.6 milyar dolar destek

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da düzenlen '3. Dünya Bankası Grubu Türkiye Seminerleri'nde konuşan Dünya Bankası (DB) Türkiye Sorumlusu Marie-Helene Bricknell, DB'nin Türkiye'ye 6.6 milyar dolarlık destek verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Bankası Grubu Türkiye Seminerleri'nin üçüncüsü Diyarbakır'da başladı. Uluslararası Finans Kurumu (IFC), TÜSİAD, World Bank (Dünya Bankası), Türkonfed'in işbirliğiyle düzenlenen seminere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) ev sahipliği yaptı.

Diyarbakır Ticaret Borsası'nda (DTB) yapılan seminere, DOGÜNSİFED Başkanı Şeyhmus Akbaş, TÜRKONFED yetkilileri, Dünya Bankası Türkiye Sorumlusu Marie-Helene Bricknell, Dünya Bankası Türkiye Kıdemli Operasyon Sorumlusu Gürhan Özdora, Dünya Bankası'nın Türkiye İhale Prosedürleri Sorumlusu İbrahim Sirer, IFC Kıdemli Yatırım Sorumlusu Sevgi Seçkiner, GÜNSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bedrettin Karaboğa, DTB Başkanı Fahrettin Akyıl, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdulrahman Kurt'un da aralarında yer aldığı çok sayıda işadamı ve üniversite öğrencileri katıldı.

BÖLGE İÇİN 'ACİL EKONOMİK MASTER PLANI'

Seminerin açış konuşmasını yapan DOGÜNSİFED Başkanı Akbaş, globelleşen dünyada sunulan fırsatların, ulusal ve uluslararası platformda eşit olmayan şekilde dağıldığını ifade etti.

Bölge ekonomisi hakkında da konuşan Akbaş, Türkiye'de yaşanan ekonomik göstergelerin bölgeye yansımadığını kaydederek, "Bölgeler arasındaki eşitsizliğin de devam ettiğini üzülerek söyleyebilirim. Bu konuda bölgenin acilen yeni ekonomik mastır planlarla ele alınması gerekmektedir. Bölgemizin sadece tüketim bölgesi olmadığını aynı zamanda önemli üretim bölgesi olduğunu belirtmek gerekiyor" diye konuştu. Akbaş, yatırımcıları bölgeye yatırım yapma çağrısında da bulundu.

Dünya Bankası Türkiye Sorumlusu Marie-Helene Bricknell ise, dünya bankasının yapısı, işlevi ve projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bankası'nın Türkiye'de insanların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladığını savunan Bricknell, DB'nin Türkiye'ye verdiği kredilerle ilgi şunları söyledi:

"2006 yılında DB'nin üye ülkelere 24 milyar dolarlık kredi sağlıyor. Bu bütçe yatırımlar, proje ve finansman fiziki ve sosyal alt yapının geliştirilmesi için sağlanıyor. Türkiye'ye son 4 yıl içinde 6.6 milyar dolarlık bir destek verildi. Ayrıca 180 milyon dolarlık bir fon da KOBİ'lerin kredilere ulaşımını sağlama projesine ayrıldı."

Seminer, DB'nın enerji ve sanayi programları, politikaları, fırsatlar ve riskler, Türkiye'de yatırımların desteklenmesinde IFC'nin rolü, gelişmekte olan ve geçiş ülkesi pazarlarında yatırım yaparken IFC kredilerini başarılı kullanmanın yolları, IFC'nin Türk özel sektörünün gelişimine sağladığı destekler gibi pek çok konu başlığı ile devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious