4 yıllık süreçte 23 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış

4 yıllık süreçte 23 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış.10922
  • Giriş : 02.06.2007 / 14:16:00

Türkiye'de ilk defa seçime giderken mali disipline riayet edilen bir bütçe var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 4 yıllık süreçte 23 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını açıkladı. Bu özelleştirmenin TMSF ve Ulaştırma Bakanlığı'nın yapmış olduğu özelleştirmeler ile birlikte 37 milyar dolara çıktığını ifade eden Unakıtan, devlete büyük bir bütçe dışı kaynak sağlandığını söyledi.

Bakan Unakıtan, Türkiye'de ilk defa seçime giderken mali disipline riayet edilen bir bütçeye sahip olduklarını belirtti.

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu'na katılan Maliye Bakanı Unakıtan, yapılan özelleştirmelerin devlete büyük girdiler sağladığını ifade etti. Unakıtan, "Devlet ekonomik faaliyette bulunamaz. Mesela Tüpraş özeleşti. Bakın nasıl kar ediyor. Aynı kurum devlette kalsaydı bu kadar gelişme ve kar elde edilmezdi. Buradan şu çıkıyor. Devlet ekonomik faaliyette bulunamıyor ve buradan da açıkça görüldüğü gibi ekonomik faaliyetleri özel sektör yapacak. Devlet ise güvenlik ve denetimleri yapacak" diye konuştu.

Devletin bankacılık yapamayacağını belirten Unakıtan, elde bulunanların da özelleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Unakıtan, şunları söyledi:

"Ziraat Bankası devlete lazım diyorlar. Hiç de lazım değil. Ben Ziraat Bankası'na gittim. Genel müdür özel sektörden geldiği için oldukça başalı bir insan. Bana diyor ki devletin bankasının imkanları çok fazla ama en krediyi yine devletin bankları veriyor şeklinde bilgi veriyor. Neden böyle oluyor sen bir kredi vereceksin arkasından 10 yerden müfettiş geliyor. Bu krediyi kime verdin nasıl verdin gibi bir sürü denetimden geçiyorsun. Durum böyle olunca hiç kimse de o yükümlülüğün altına girmek istemiyor. Diğer taraftan devlet özel sektördeki gibi çalışmayan adama ne oldu diyerek kulağından tutup atamıyor. Bunun için devlete ait bankalar da özelleştirilmeli. Devlet bankaları kredi veremediği için bütçeye katkıda sağlayamıyor; neden, parayı elinde tutuyor işletemiyor."

Unakıtan, Türkiye'de ilk defa seçime giderken mali disipline riayet edilen bir bütçeye sahip olduklarını belirterek, "seçim öncesi KDV'nin indirilmesini etik bulmayanlar var. Seçim öncesi indirilir mi diyorlar evet indirilir. Çünkü bu seçimlerde yine biz geleceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious