4. Chicago Türk Festivali başladı

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Amerika'da, 4. Chicago Türk Festivali, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in de katıldığı bir programla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Havanın yağmurlu olmasından dolayı açılış konuşması ve gösteriler Daley Plaza Meydanı yerine Daley Center'ın içinde gerçekleştirildi. Program iki ülkenin milli marşlarının çalınması ve Daley Plaza Meydanı'na Türk Bayrağı çekilmesiyle başladı.

Türk kültürü ve ürünlerinin tanıtıldığı festival, Chicago Belediyesi tarafından şehrin "en önemli ve en büyük" etnik festivali olarak sunuluyor. Şehrin en işlek alanında kurulan festivali her yıl yüz binlerce Amerikalı ziyaret ediyor ve festival yerel basında da oldukça geniş yer alıyor.

Festivalin bu yılki onur konuğu olan ve Yüksek Lisansı'nı Chicago'daki Illinois Üniversitesi'nde tamamlayan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen. Devlet Bakanı, festival alanını gezen Amerikalılarla bizzat ilgilendi. Akıcı İngilizcesi ve sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Bakan Tüzmen, Amerikalılara kendisini tanıtarak kartvizitlerinden dağıttı.

Amerikalılara Türk fındığını ve memleketi Gaziantep'in tatlısı baklavayı anlatan Tüzmen, "Türk kahvesi için, Dünya'nın harikalarından birisi" ifadesini kullandı.

Kendisine hediye edilen İznik çinisini geri çeviren Bakan Tüzmen, "Siz burada müşterilere satın biz Türkiye'den alırız." tavsiyesinde bulundu. Tüzmen, kendisine ikram edilen Türk lokumunu yerken Amerikalılara da Türk lokumunu tavsiye etmeyi unutmadı.

Hediyelik eşya stantlarını da gezen Bakan Tüzmen, Türk ürünlerini inceleyen Amerikalı bayanlara tavsiyelerde bulundu. "Neden bu ürünlere bakmıyorsunuz? Bu çok iyi bir parça" şeklinde tavsiyelerde bulunarak torununa hediye alan Amerikalı bir bayanı ikna etmeyi başardı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bakan Tüzmen, kalabalık bir iş adamı topluluğuyla Amerika'ya geldiğini ve ABD'de çok iyi bağlantılar kurulduğunu belirtti. Tüzmen, amaçlarının Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye'nin sahip olduğu ticaret hacmini 3 yıl içerisinde yüzde 50 oranında artırmak ve özellikle de ihracatı arttırmak olduğunu söyledi.

Programda Mavi Dans Modern Türk Dansları Topluluğu "Katibim" şarkısı eşliğinde dans gösterisi yaparken, Türk modacıların kreasyonları da tanıtıldı.

Hakkı Demircioğlu ve Erkan Oğur'un Türk Halk Müziği dinletisi ve Aria ile modern dans gösterisi izleyicilerin beğenisine sunuldu. Konya Büyükşehir Belediyesi Semazen Ekibi'nin gösterilerini ilgiyle takip eden Amerikalıların bol bol fotoğraf çektiği görüldü. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, festival kapsamında ayrıca Chicago Belediye Başkanı Richard M. Daley'yi de makamında ziyaret etti.

Kürşat Tüzmen, yağmura rağmen Amerikalıların buraya geldiğini ve bu sene dördüncüsü yapılan festivalin önümüzdeki seneler daha da iyi olacağını belirtti. Havanın açması ile festival alanının dolup taşacağını kaydeden Tüzmen, Chicago Belediye Başkanı Daley ile ticaretin geliştirilmesi için fikir birliğine vardıklarını söyledi. Daley'in görüşme sırasında eşinin geçen yıl Türkiye'ye geldiğini ve çok beğendiğini aktardığını dile getiren Tüzmen, "Bu sene kendisi de tatile gelecek. Bu tip ilişkiler önümüzdeki sene çok daha iyi etkilerini gösterecek" diye konuştu.

ABD'nin toplam 1,7 trilyon dolar ithalatı içerisinde Türkiye'nin payının çok az olduğunu ifade eden Tüzmen, "Amerika'nın şu an bir günlük ithalatını karşılayabiliyoruz. ABD'nin günlük ithalatı 4 milyar dolar biz 5 milyar dolar ithalat yapıyoruz. İki günlük ithalatını yapsak yetecek" dedi.

Tüzmen, ABD'ye ihracatı önümüzdeki 3 yıl içerisinde yüzde 50 oranında artacağına inandığını ve bunun için potansiyelin mevcut olduğunu söyledi. Tüzmen, "New York'ta bağlantılar yapıldı. Türk işadamları Amerikalı meslektaşları ile onların ofislerinde karşılıklı görüşmeler yapıyorlar. Buradaki Türk festivali de bunun çok güzel bir taçlandırılması oluyor" diye konuştu.

Amerika'daki Türk toplumuna çağrıda bulunan Tüzmen, Türk toplumunun kendi arasında birlik ve beraberliği sağladıktan sonra yeni nesilin Amerikan toplumu içerisinde karar verici mekanizmalarda daha fazla yerini almaya çalışması gerektiğini söyledi. Tüzmen, "Türk ailelerin çocuklarını Amerikan bürokrasisine ve siyaseti içerisinde yer almaya yönlendirmesi gerekir. Çünkü o zaman biz Türkiye'nin tezini ve problemlerini şu anda Dünya lideri olmuş bir ülkeye çok daha iyi bir şekilde anlatabiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious