4.000'inci işgalci ABD askeri de öldürüldü

4.000'inci işgalci ABD askeri de öldürüldü.17832
  • Giriş : 25.03.2008 / 23:29:00

Bağdat’ta dünkü saldırıda 4 Amerikan askerinin daha ölmesiyle Irak’taki işgalin başlangıcından bu yana ölen Amerikan askeri sayısı 4 bine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yol kenarına konulmuş bir bombanın patlaması sonucu 4 ABD askeri öldü, 1 asker yaralandı. Bu ölen son ABD askerleriyle birlikte, Irak’ın işgalinin üzerinden geçen 5 yıl içinde toplam 4 bin ABD askeri hayatını kaybetmiş oldu.
ABD ordusundan yapılan açıklamada, askerlerin, Bağdat’ın güneyinde devriye görevini yerine getirdikleri sırada, araçlarının yol kenarına yerleştirilmiş bir bombaya çarpması sonucu hayatlarını kaybettikleri, olayda bir askerin de yaralandığı belirtildi.
Açıklamada askerlerin Çok Uluslu Güce mensup oldukları kaydedilirken, kimliklerine ilişkin başka ayrıntı verilmedi.

Cheney üzgün
ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Türkiye’ye hareketinden önce Kudüs’te gazetecilerin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 4 bin sayısının Amerikan kamuoyunda psikolojik bir etki yaratabileceğini belirtti, “Tabii ki, her bir kaybı üzüntüyle karşılarız. Gençleri, erkek olsun kız olsun, tehlikeli görevlere gönderme kararı, Başkan’a aittir. Ve tabii ki, bu kararları vermek kolay değil” dedi.
Yapılan hesaplar ve resmi açıklamalar, 5 yıllık süre içinde Irak güvenlik güçlerinden 8-12 bin kişinin öldüğünü gösterirken, Dünya Sağlık Organizasyonu’nun ocak ayında tamamlanan bir çalışması, işgalin başından bu yana ölen sivillerin sayısının 104 bin-223 bin arasında olduğunu gösteriyor.
Ancak Irak’ta ölen sivillerin sayısını 1 milyonun üzerinde olduğunu öne süren araştırmalar da bulunuyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious