40 bin asker Lübnan sınırında!

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in Jerusalem Post Gazetesi, 40 bin askerin Güney Lübnan'a girmek için hazır beklediğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

azete, İsrail'in geçen ay başlattığı “Yön Değişikliği” operasyonu çerçevesinde, kabinenin aldığı kara harekatının genişletilmesi kararının ardından, bugüne kadarki en geniş kapsamlı operasyon için binlerce askerin kuzey sınırı boyunca yığıldığını bildirdi.

Gazete, Lübnan'da halen 7 bin dolayında askerin bulunduğunu ve sınırın 10 kilometre kadar içinde bazı köylerde Hizbullah gerillalarıyla çarpıştığını bildirdi.

Habere göre, bu güçlere ek olarak 40 bin asker ve yedek asker, Litani Nehri'ne kadar uzanacak operasyon hazırlıkları için sınır boyunca bekliyor.

Üst düzey bir askeri yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, askerlerin Litani Nehri ve ötesine ulaşmasının en az 1 hafta alacağını ve burada mevzilenerek bölgeyi kontrol altına almaya başlayacaklarını söyledi.

Yetkili, güney Lübnan'ı Hizbullah varlığından, Katyuşa roketleri ve roket rampalarından temizlemenin 4 haftadan 6 haftaya uzanan bir süre alacağını da kaydetti.

İsrail ordusunun, Litani Nehri ile ordunun Güney Lübnan'da oluşturduğu güvenlik şeridi arasındaki bölgenin, Katyuşa roketlerinin ve rampalarının yüzde 70'inin konuşlandığı bölge olduğunu tahmin ettiği belirtiliyor.

Üst düzey askeri yetkilinin, Litani Nehri'nin güneyinde kalan bölgedeki 100-130 köyde Hizbullah militanlarının bulunduğunu, Litani'nin kuzeyinde ise daha az olmakla birlikte birkaç bin dolayında savaşçısının bulunduğunu söylediği de aktarıldı.

Güney Lübnan'da sınır boyunca güvenlik şeridi oluşturulmasına karşın, İsrail askerleri hala Hizbullah'ın 2 önemli kalesi olarak görülen Bint Cbel ve Eyta Eşşaab'da Hizbullah militanlarıyla yoğun çatışma durumunda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious