40 bin eser depolarda duruyor

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

Kuruluş tarihi 1924 olan Adana Arkeoloji Müzesi'nde 43 bin 800 kayıtlı eserden sadece 3 bini teşhir ediliyor. 40 bin 800 eser depolarda tutuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

40 bini depolarda bekletiliyor. Bugüne kadar 3 kez yeri değiştirilen müzenin, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın girişimleriyle yeniden yerinin taşınması düşünülüyor. Yer değişikliğine mimarlar tepki gösteriyor.

Türkiye'nin en eski müzelerinden olan Adana Arkeoloji Müzesi'nin temelleri Taşköprü karşısında Cafer Paşa Medresesi'nde atıldı. Tüm bölgeye hizmet veren müzenin yeri yetersiz kalınca Kuru Köprü civarındaki Etnoğrafya Müzesi'ne taşındı. Çevre illerden gelen eserlerle burası da dar gelmeye başlayınca 1972'de Fuzuli Caddesi üzerinde yapılan yeni mekanına geçti.

Adana Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Tosun, Türkiye'nin ilk 10 müzesi arasına girecek eserlere sahip olduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Durak'ın müzenin başka yere taşınması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurduğunu ifade eden Tosun, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden teknik bir ekibin Adana'ya gelerek incelemelerde bulunduğunu kaydetti. Tosun, "Adana için en güzelinin yapılacağını inanıyorum." dedi.

Geride kalan dönemde gelen bir yazı üzerine Adana Arkeoloji Müzesi'ndeki 6 adet Roma dönemine ait mezar taşını (stel) Gaziantep Müzesi'ne vermek zorunda kaldıklarını anlatan Kazım Tosun, şimdi üst salonun ortasındaki bir başka mezar taşının istendiğini, ancak buna karşı çıktıklarını vurguladı.

Uzun yıllar çevre illere hizmet veren Arkeoloji Müzesi'ne Gaziantep'ten 1930'da getirilen söz konusu mezar taşının O şehire verilmesi halinde teşhir düzenlerinin bozulacağını dile getiren Tosun, "Tarihi eserleri müzelere satın alma, hibe, müsadere gibi değişik yollardan gelir. O ildeki müze bu eserleri yıllarca korumuş ve sergi düzenini oluşturmuş. Verildiği zaman müzelerde teşhir kaosu yaşanır. Ayrıca her ile ait tarihi nitelikli yapıtlar başka bir şehirin müzesinde olabilir." dedi.

Daha önce Gaziantep Müzesi'ne transfer edilen mezar taşları konusunda ziyaretçilerin tepkilerini çektiklerine dikkat çeken Kazım Tosun, kentte ilgili mercilerin bu noktada kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Adana Arkeoloji Müzesi'nde de eserlerin büyük bir kısmının depolarda korunduğunu bildiren Tosun, kayıtlardaki tüm envanterleri sergileme şanslarının bulunmadığını anlattı.

Neolitik, Eski Tunç, Roma, Finike, Roma ve Bizans, Osmanlı gibi her medeniyete ait eserlere sahip olduklarını aktaran Tosun, 1997'de Yüreğir Ovası'da kurtarma kazıları sırasında ortaya çıkartılan 'Arabalı Tanrı Tarhunda' heykelinin dünyada bir başka örneğinin bulunmadığını kaydetti.

Değişik dönemlere ait gümüş, dokuma, çalgılar, sikke, silahlar, ahşap ve taş yapılar olmak üzere binlerce eserin teşhir edildiği Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'ni yılda 80 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Tosun, bu sayıyı yeterli bulmadıklarının altını çizdi.

Tosun, bu hususta da turizm sektörü başta olmak üzere tüm birimlerin yardımlarını beklediklerine işaret etti. Vali Cahit Kıraç'ın isteği doğrultusunda bu yıl Karataş ilçesindeki bir Antik Tiyatro'da kazı çalışmaları yapmayı planladıklarını anımsatan Müdür Kazım Tosun, bu alanda yaptıkları ön çalışmada mülkiyet sorunu ile karşılaştıklarını söyledi.

Tosun, kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla bu yıl o bölgede kazılara başlayacaklarını sözlerine ekledi.
MİMARLAR ODASI MÜZENİN TAŞINMASINI İSTEMİYOR
Mimarlar Odası Adana Şubesi, Arkeoloji Müzesi'nin yerinden kaldırılması düşüncesine destek vermedi.

Müzenin kentin trafik problemlerinin çözümü için geliştirilen kavşak düzenlemesinin birine kurban edilmemesini isteyen mimarlar, müzenin mevcut yerinin değiştirilmesi kararını kentin kültürel değerlerinin sürekliliği açısından yanlış bulduklarını belirtti.

Müzenin mevcut yerinde barındırdığı tarihi eserlerin sergilenmesi için yeterli olmadığını kabul eden mimarlar yayınladığı bildiride şu görüşlere yer verdi: "Mevcut konumdan daha iyi bir konum gösterilmeden müzenin yerinin değiştirilmesi fikri kabul edilemez. Mevcut kamusal alanlar kamulaştırma yapmaya ihtiyaç duyulmadan kentliye hizmet sunulacak alanlardır. Bu alanların özel veya tüzel kişilere satışı veya mevcut planlarda imar durumlarının değiştirilmesi kamu yararına gerçekleştirilecek hizmetlerin aksamasına neden olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious