40 kg pirinç için 27 yıldır köle gibi çalışıyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Hindistan'da, bir köylünün 1980'de yapılan bir sözleşmeyle ödünç aldığı 40 kilo pirinç karşılığında 27 yıldır köle gibi çalıştırıldığının ortaya çıkması üzerine soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün 72 yaşındaki Cevahir Manji adlı köylü, köyündeki bir tefeciden, tarlalarda çalışarak borcunu ödemek koşuluyla ödünç olarak 40 kg pirinç aldığını anlattı.
Talihsiz hikayesini gazetecilere anlatan Manji, 45 yaşındayken yaptığı bu anlaşmada, bir kilo pirinci bir günlük çalışması karşılığında ödemesi yönünde uzlaştıklarını belirterek, tefeciden aldığı borç pirinci o dönemde ailesinden birisinin düğün yemeğinde kullandıklarını söyledi.
4 çocuğu ve eşiyle Paliganj köyünde kerpiç bir evde yaşayan Manji, ''Aslında borcum 40 kilo pirinçti, şimdi 27 yıl sonra ne kadarını iade ettim, borç verene daha ne kadar borcum var bilmiyorum'' dedi.
Manji'yi 27 yıldır köle gibi çalıştıran tefeciyse 5 bin rupi (111 dolar) karşılığında hiç hesaptan anlamayan ve hiç parası olmayan Manji'yi serbest bırakma sözü verdi.
Hindistan'ın en yoksul eyaletlerinden Bihar'ın resmi makamlarıysa özel milislerce korunan feodal toprak ağalarının hala çok sayıda insanı bu şekilde çalıştırdıklarının farkında olduklarını belirterek, bu durumun Hint yasalarına aykırı olduğunu ve bu nedenle Manji'nin anlattıkları üzerine soruşturma başlatıldığını bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious