40 kişiyi öldüren saldırgan kadınmış

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün bir okulun önünde düzenlediği intihar saldırısı ile 40 kişinin ölümüne yol açan saldırganın bir kadın olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Iraklı güvenlik yetkilisi, saldırganın bir çarşaf giydiğini ve bombaları plastik poşetler içinde taşıdığını ifade etti. Görgü tanıkları da devlet televizyonuna yaptıkları açıklamada benzer şeyleri söyledi.

Irak'ta gerçekleştirilen intihar saldırılarının birçoğunun arkasında Sünnilerin olduğu öne sürülüyor. Ancak intihar saldırganlarının kadın olduğu durumlara pek rastlanmıyordu. Kadın intihar saldırganları daha çok Sri Lanka'daki Tamil grupları ve Filistinli direnişçiler tarafından kullanılıyordu.

Daha önce de 2005 Eylül'ünde Irak'ın kuzeyindeki Tel Afer kentinde bir kadın intihar saldırısı düzenlemişti. Benzer bir saldırı da Kasım 2005 tarihinde sonradan İslam'ı tercih etmiş bir Belçika vatandaşı kadın, ABD askerlerine yönelik intihar saldırısında bulunmuştu. Aynı ay içerisinde de Ürdün Oteli'nde bir düğün sırasında intihar saldırısı düzenlemeye çalışan bir kadın tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious