40 yıl sonra memleketine rektör olarak döndü

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Şerafettin Canda, pamuk tarlasında çapa yaparak büyüdüğü memleketindeki Mustafa Kemal Üniversitesi'ne (MKÜ) 40 yıl sonra rektör olarak döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

325 öğretim üyesi, 9 fakültesi, 7 yüksekokul ve meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü, 14 bin öğrencisi bulunan MKÜ'de rektörlüğe başladığı günden bu yana büyüdüğü topraklarda çapa yaptığını çok zorluklarla okuduğunu her defasında anlatan Canda, "Türkiye'de belki de ilk defa söz konusu üniversitenin dışından aday olup da rektör atanan biriyim. Aslında bütün öğretim görevlileri herhangi bir üniversitenin rektörlük seçimlerinde aday olabilirler. 40 yıl önce eğitim için ayrıldığım memleketime rektör olarak dönmek çok güzel bir duygu" dedi.

Antakya'nın Şirince Mahallesi'nde doğduğunu hatırlatan Canda, babasının işlerinin bozuk gitmesi nedeniyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesine taşındıklarını aktardı.

Reyhanlı'da ilk öğretimini Oğuzhan İlkokulu'nda bitirdiğini dile getiren Canda, burada bulunduğu sıra içerisinde ailesi ile yazın pamuk tarlalarında çapa yaptığını vurguladı.

Zorluklar içinde büyüdüğü şehirden girdiği üniversite sınavlarında kazandığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giderek ayrıldığını aktaran Canda, mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'nde göreve başladığını ifade etti.

Yıllar sonra pamuk tarlalarında çapa yaparak büyüdüğü memleketine rektör olarak dönmenin gururu yaşadığını söyleyen Canda, "Bu yüzden Amik Ovası'nda hangi tarlanın toprağı nasıldır, hangi tarlada ne tür yılan yaşar çok iyi bilirim. Ailem beni okutmak için büyük çaba verdi" diye konuştu.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi rektörlük seçimlerine, görev yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi'nden katılan Prof. Dr. Canda, 11 aday arasından en fazla oyu eski Rektör Prof. Dr. Metin Gürkanlar'ın aldığını, kendisinin de 48 oyla sandıktan ikinci sırada çıktığını ifade etti.

Prof. Dr. Canda, yapılan seçimlerde en fazla oyu alan Gürkanlar'ın yaş haddinden emekli olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kendisinin 26 Kasım 2006'da rektör olarak atandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious