40 yıllık bina, mehter marşıyla yıkıldı

  • Giriş : 08.06.2009 / 12:43:00

Erzurum'un Aziziye ilçesi Dadaşkent semtinde 40 yıl önce hastane binası olarak yaptırılan ancak ruhsat sorunu nedeniyle yapımı yarıda kalan 4 katlı metruk bina, mehter marşı eşliğinde eşliğinde yıkıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erzurum- Erzincan karayolunun kenarında bulunan ve 40 yıldan bu yana metruk halde bekletilen eski binanın yıkımına Aziziye Belediyesi Fen İşleri Dairesi'ne bağlı iş makinaları tarafından başlandı. Semt sakinlerinin de katıldığı yıkım töreni öncesi ve esnasında alana yerleştirilen hoparlörlerden mehter marşı yayınlandı. Semt sakinleri ise metruk binadan kurtulmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı Fatih Cengiz, söz konusu binanın Erzurum'un giriş güzergâhında bulunması ve şehrin imajına yakışmadığı için yıkım kararı aldıklarını söyledi.

Yıkım çalışmalarının sona ermesinin ardından metruk binanın yerinin yeşil alan olarak tahsis edileceğine vurgu yapan Cengiz, söz konusu yıkım kararını almalarında AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle'nin de etkisinin olduğuna vurgu yaparak, "Geçenlerde bir telefon görüşmemizde Sayın Milletvekili Karakelle, 'Yol kenarındaki eski bina vardı yıktınız mı' diye sordu. Sayın Milletvekili öğretmenlik yaptığı dönemden bu binayı hatırlıyordu. Bizden önceki dönemde başlatılan mahkeme süreci sona erdi. İlçemizi cazibe merkezi haline getirebilmek için bu metruk binanın yıkımına karar verdik. Yol kenarında bulunan ve Erzurum'a hiç yakışmayan bir binayı ortadan kaldırmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Aziziye Belediye Başkanı Cengiz, ayrıca Gezköy bölgesinde kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için başlattıkları çalışmanın da son aşamaya geldiğini ifade etti.

Cengiz, geçen hafta içerisinde semt sakinleriyle kahvaltılı bir programda biraraya gelerek mülk sahiplerinin beklentilerini dinlediklerini anlattı.

Belediye Başkanı Cengiz, toplantıdan olumlu sonuçların çıktığını dile getirerek, istimlak konusunda yaşanan sorunun yüzde 90'ının giderildiğine vurgu yaparak, "Mülk sahipleriyle arazileri üzerinde ölçüm yaptık. Arazilerdeki sorunu tamamladık. Artık istimlak ile ilgili büro çalışmalarına başladık. TOKİ ile masaya oturup Gezköy'deki kentsel dönüşe start vereceğiz. Sorun yüzde 90 bitti, her zaman yüzde 10'luk bir problem olur." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*