400 genç cinsel tacizden tutukladı

400 genç cinsel tacizden tutukladı.11361
  • Giriş : 20.11.2008 / 21:30:00

Mısır polisi bir günde yüzlerce gencin, flört ettiği ve cinsel tacizde bulunduğu için tutukladığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kahire Polis Şefi Faruk Laşin kızlarla flört eden ya da cinsel tacizde bulunan yaklaşık 400 gencin tutuklandığını ve hakim karşısına çıkarılacağını açıkladı. Dün gerçekleşen tutuklamalarda, yakalananların yaşlarının 15 ile 17 arasında olduğu belirtiliyor. Gençlerin daha çok okul ve üniversite önlerinde ya da Nil kıyısında kızlarla flört ettiği ya da tacizde bulunduğu ifade ediliyor.

Son yıllarda Mısır'daki cinsel tacizlerle ilgili olarak dünya basınında sık sık haberler çıkıyor. Hafta başında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in eşi Suzan Mübarek, bu yöndeki iddialara sert tepki göstererek, bu tür haberlerin yalan ve kasıtlı olduğunu öne sürmüştü.

Ancak Kadın Hakları örgütleri bu yöndeki haberleri sık sık gündeme getirerek, Mısır'da kadınlara yapılan cinsel saldırıların hızla arttığını ve polisin de buna sessiz kaldığını iddia ediyor. Mısır Kadın Hakları Merkezi adlı grup kısa bir süre önce yaptığı araştırmada Mısırlı kadınların yüzde 83'ü ve Mısır'daki yabancı kadınların da yüzde 98'inin bir şekilde cinsel tacize uğradığını ortaya koymuştu.

Bazı uzmanlar, Mısır'da sözlü sataşmanın bile cinsel taciz sayılırken, bunun Batılı ülkelerde normal görüldüğünü ve taciz sınıfında sayılmadığını, bu yüzden Mısır'daki oranların çok yüksek göründüğünü vurguluyor. Pazartesi günü Kahire Mahkemesi bir genci, iki kadına yönelik gerçekleştirdiği saldırıdan dolayı iki yıl hapse mahkum etmişti. 17 yaşındaki başka bir genç ise halen yargılanıyor.

Mısır Medeni Kanunu, İslami esaslara dayalı olduğundan zina suçu işleyenler çok büyük cezalara çarptırılıyor. Ancak cinsel taciz konusunda mahkemelere çok fazla şikayetin gelmediği belirtiliyor. Son günlerde Kadın Hakları örgütlerinin çalışmalarıyla mahkemelerin bu konuda daha fazla devreye girebileceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*