40'nı göremeyen aile için seferberlik

40'nı göremeyen aile için seferberlik.16847
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:08:00

Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Sinirli köyünde, bir aileden 8 kişinin aynı hastalıktan 30-40 yaşları arasında hayatını kaybettiğine ilişkin haber üzerine, köye 3 doktordan oluşan ekip gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sinirli köyüne gelen Halk Sağlığı uzmanları Dr. Selahattin Demir, Dr. Gonca Atasoylu ve Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Hüseyin Tekin, ailenin hayatta olan fertlerinden aldığı bilgilerle ölen kişilerin soy ağacını çıkardı.

Öncelikle vefat eden aile bireyleri ile ilgili bilgileri derleyecek olan sağlık heyeti, hastalığın tıbbın hangi dalını ilgilendirdiğini belirleyecek. Daha sonra o alandaki uzmanlar köye gelerek, hastalık ve sebeplerini ortaya çıkaracak ve ailenin hayatta olan bireylerine ilişkin tedavi yürütecek.

Unutkanlıkla başlayıp, felce giden ve koma halini takiben ölümle sonuçlanan hastalığın fark edildiği ilk isim Ümmü Ünaldı olmuş, 30 yaşının başlarında rahatsızlanarak, 3-4 yıl içinde hayatını kaybeden Ümmü Ünaldı'nın kızı Hafize Bozkuş, oğulları Memiş Ünaldı ve Ömer Ünaldı da aynı kaderi paylaşmıştı. 35-36 yaşlarında aynı seyirli hastalık nedeniyle hayatlarını kaybeden kardeşlerden Hafize Bozkuş'un çocukları Osman Bozkuş, Ahmet Bozkuş ve Ayşe Özbay da ölmüştü.

Hastalığın son kurbanı olan Ayşe Özbay'ın kızı Elif Özbay da geçen ay hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*