41 yıllık kan davası bitti

41 yıllık kan davası bitti.8144
  • Giriş : 23.04.2008 / 21:49:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 21:38:02

Adıyaman'da iki aile arasında 41 yıldır devam eden kan davası, barış yemeğiyle sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez ilçeye bağlı Kuyucak köyünde, Çalışır ve Çalışkan aileleri arasında, Çalışır ailesinin bir ferdinin ölmesi üzerine başlayan kan davası, Adıyaman Valisi Halil Işık ve İl Müftüsü Mehmet Emin Avcı'nın girişimleriyle bitirildi.

Kan davası nedeniyle köyü terk ederek Mersin'e yerleşen Çalışkan ailesinin fertleri ve Çalışır ailesi, Kuyucak köyünde düzenlenen barış yemeğinde bir araya geldi.

Adıyaman Valisi Işık, 41 yıl önce meydana gelen bir olaydan sonra devam eden anlaşmazlığı barışla noktalamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Daha önce de köyde yaşayan ve aralarında anlaşmazlık bulunan başka aileleri barıştırdıklarını ifade eden Işık, Müftü Mehmet Emin Avcı'nın, aile büyükleriyle görüşerek anlaşmazlığın sona ermesini sağladığını bildirdi.

Yöneticiler olarak ellerinden geleni yaptıklarını, ancak yaşanan mutlu olayın gerçek kahramanlarının barışı seçen aileler olduğunu bildiren Vali Işık, ''Çünkü barış erdemdir, fazilettir. Bundan sonra da barışın korunması için hepimize görev düşüyor. Bu anlaşmazlığın sona erdirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum'' dedi.

İl Müftüsü Mehmet Emin Avcı ise, iki aileyi bir araya getirdiklerini belirterek, ''Allah bu birlik ve beraberliği bozmasın'' diye konuştu.

Çalışır ve Çalışkan ailelerinin bireyleri de yetkililere, kan davasının sona erdirilmesi dolayısıyla teşekkür etti.

Barış yemeğine, İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Lütfullah Ayhan, diğer yetkililerde katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious