42 milyon 533 bin seçmen bugün sandık başına gidiyor

42 milyon 533 bin seçmen bugün sandık başına gidiyor.15100
  • Giriş : 22.07.2007 / 08:10:00

42 milyon 533 bin seçmen, 14 siyasi parti ve 699 bağımsız aday arasından tercihini yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin aylardır tartıştığı ve başta cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere parlamenter rejimin geleceğine yönelik önemli konularda belirleyici olacak 22 Temmuz erken genel seçimi bugün yapılacak. 42 milyon 533 bin seçmen, 14 siyasi parti ve 699 bağımsız aday arasından tercihini yaparak, 5 yıl görev yapacak olan yeni parlamentoyu oluşturacak.

1945'te çok partili yaşama geçen, ilk kez 21 Temmuz 1946'da sandık başına giden Türkiye 16. seçimini yapıyor. Birleşik oy pusulasındaki sıralarına göre seçimde şu 14 parti yarışacak:
"ATP, BTP, Saadet Partisi, İP, CHP, HYP, ÖDP, Genç Parti, DP, LDP, MHP, AKP, EMEP, TKP"

Oyunuz geçersiz sayılmasın
Sandık kurulu başkanı, makul süreden fazla kabinde kalanları uyarıp kabinden çıkarabilecek. Okuma-yazma bilmeyenlere yardım edilecek. Zarflara oy pusulasından başka bir şey konulmuşsa, mühür basılmamış ya da birden fazla adaya basılmışsa oy geçersiz sayılacak. Sandıklar açıldıktan sonra zarf sayısı, seçmen sayısından fazla olursa geçerli zarflar sayılacak. Hâlâ fazla çıkarsa, eşitliği sağlayacak sayıda zarf gelişigüzel seçilerek imha edilecek.


24.00'e kadar alkol yasağı

Saat 06.00'dan 24.00'e kadar tatil beldeleri dahil hiçbir yerde alkollü içki satılamayacak. Bu saatlerde eğlence yerleri de kapalı olacak. Ruhsatlı da olsa silah taşınamayacak ve seçimle ilgili tahminde bulunulamayacak.
Oyunu kullandıktan sonra sandık başından ayrılmayanlar 3 aydan 1 yıla, oy vermeye gelmeyenler adına oy kullananlar 3 yıldan 5 yıla, mükerrer oy kullananlar 6 aydan 2 yıla, içki satanlar 3 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılabilecek.


Saatler farklı

YSK, güneşin doğuş ve batış saatlerini göz önüne alarak oy verme işleminin saat 07.00'de başlayıp, 16.00'da bitecek illeri, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis olarak belirledi.
Bunun dışındaki tüm illerde, 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanılacak.


Kimliksiz gelmeyin

Seçmenlerin evden çıkarken yanlarına mutlaka nüfus kâğıdı, resmi dairelerin soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet veya evlenme cüzdanından birini alması gerekiyor. Evlerine gönderilen seçmen bilgi kartlarını da yanlarına almaları gereken seçmenlerden bilgi kartı bulunmayanlar, kimliğiyle oy kullanabilecek.
Oy kullanacağı yeri bilmeyen www.ysk.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

Sonuç haftaya

YSK'nın, seçim sonuçlarını 29 Temmuz'da açıklaması bekleniyor. Buna göre yeni parlamento 3 Ağustos'ta toplanacak ve milletvekilleri ant içerek göreve başlayacak. 8 Ağustos'a kadar adaylar belirlenerek, 13 Ağustos'a kadar TBMM Başkanlığı seçimi tamamlanacak. Anayasa'ya göre bu aşamadan sonra 30 günlük cumhurbaşkanlığı seçimi takviminin başlatılması gerekiyor. 30 günlük sürede Cumhurbaşkanı seçilemezse genel seçim yenilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious