42 yeni belediye kuruluyor bin 166 belediye kapanıyor

  • Giriş : 20.02.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 23:51:01

Uzun süredir üzerinde çalışılan belediyelerle ilgili kanun tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tasarıya göre, mevcut belediyelerden bin 166'sı kapanırken, 42 yeni belediye kurulacak.

İstanbul'da Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi, ilçe oluyor. Eminönü ise Fatih ilçesine bağlanıyor. CHP'nin ortaya attığı "Çankaya'yı bölecekler." iddiasının ise gerçek dışı olduğu ortaya çıktı; Ankara'da sadece Pursaklar ilçe yapılıyor. İzmir'de de Bayraklı ve Karabağlar semtleri ilçe olacak.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonrası açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, tasarıyla ilgili bilgi verdi. Şahin'in aktardığına göre, tasarının yasalaşması halinde Türkiye'de şu an mevcut olan 3 bin 225 belediye sayısı 2 bin 101'e inecek. Tasarı ile büyükşehir belediye sınırları içinde 42 yeni ilçe kuruluyor. 283 ilk kademe belediyesinin statüleri ortadan kaldırılıyor ve bunlardan 34'ü ilçe haline getiriliyor. 241'i ise en yakın ilçeye mahalle oluyor, 8'i büyükşehir dışına çıkarılıyor. Bunlardan 7'si belde belediyesi olarak faaliyetlerine devam edecek, 1'i de köye dönüştürülecek.

Jandarma, cezaevlerinden çekiliyor

Bakanlar Kurulu'nda Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlık'a gönderilen Ceza İnfaz Kurumları Dış Güvenlik Hizmetleri Kanun Tasarısı da imzaya açıldı. Tasarıya göre, cezaevlerinin dış güvenliği jandarmadan alınıyor. Tasarının kanunlaşması halinde cezaevlerinin dışı da içi gibi Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious