42 yıllık evli çift görenleri şaşırtıyor

  • Giriş : 08.03.2006 / 00:00:00

Samsun'un Çınarlık beldesinde yaşayan Aras çifti, 42 yıllık evlilikleri boyunca gerek ev, gerekse tarla işlerini müşterek yürütmüş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elindeki bıçakla patates soyan 62 yaşındaki Hapsi Aras, erkeklerden evde eşlerine yardımcı olmalarını isterken, çapa yapan Güldane Aras ise kadınlara erkeğinin kıymetini bilme tavsiyesinde bulunuyor.
Erkeklerin çalışıp sadece eve ekmek getirmekle yükümlü olma anlayışının aksine eşine ev işlerinde de yardımcı olan 62 yaşındaki Hapsi Aras, aile içinde dayanışma ve yardımlaşmanın en iyi örneği. Ev işlerinde oldukça yetenekli olan Aras, eşi tarlada çapa yaparken, o da evde yemek yapıyor, evleri süpürüyor, toz alıp bulaşık yıkıyor. Bunun bir kılıbıklık olmadığını vurgulayan Hapsi Aras, eşine yardımcı olmanın kılıbıklık olmadığının altını çiziyor. Ev ve tarla işlerini belli aralıklarla dönüşümlü olarak sürdürdüklerini söyleyen Haspi dede, ev işleri yapmaktan utanmadığını anlattı.

Evliliklerde erkeklerin de kadınların da birbirlerine karşı iyi davranmalarını öğütleyen Hapsi Aras, "Karı koca arasında müşterek olmak lazım. O tarlada çapa yapıyor ben de ona yemek yapıyorum. Bu şekilde birbirimize destek oluyoruz . Ben yemek yapmaya hastayım. Hem de yardımımım olmuş oluyor. Başka bir gün de ben tarlada çapa yaparım o da ev işlerini görür. Böyle yuvarlanıp gidiyoruz. Kavgalar aile içinde her zaman olur. Ben bir şeye kızıp da bir Tokat vurmuşumdur ama yarın da gider özür dilerim. O zaman ne olur denge sağlanmış olur." dedi.

Eşinin yemek kendisinin ise çapa yapmasında bir tuhaflık olmadığını dile getiren 62 yaşındaki 6 çocuk annesi Güldane Aras, herkesin aile içinde mutlu olmasını diledi. Canı istediğinde o yemek yaptığını, canı isteğinde ise çapa ile uğraştığını ifade eden Aras, "Yaşlandık artık. Birbirimizi idare edeceğiz. Çapa yapmak zor ama yorulduğumda dinleniyorum. Bu şekilde hem o mutlu oluyor hem de ben. Aile içinde de herkesin mutlu olmasını diliyorum. Bazıları çoluğunu çocuğunu bırakıp gidiyor. Erkek adam ne kadar kötü olsa da yine de adam adamdır. Televizyonlarda evini ocağını bırakıp gidenleri görüyoruz. Bunlar olmamalı. Erkekler, kadınlarını incitmemeli, kadınlar da erkeklerine iyi davranmalı." ifadelerini kullandı.

Haspi-Güldane Aras çifti, bu dayanışmalarının tüm evli çiftlere örnek olmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious