43 yıllık kan davasını Bitlis Valisi bitirdi

43 yıllık kan davasını Bitlis Valisi bitirdi.9137
  • Giriş : 04.06.2009 / 20:17:00

Bitlis'in Tatvan ilçesi ve Muş'un Bulanık ilçesinde yaşayan iki aile arasındaki 43 yıllık kan davası, barışla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Tatvan'da yaşayan Altek ve Bulanık'ta yaşayan Yasin ailesinin barışması dolayısıyla Tatvan Fuar alanında tören düzenlendi.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, yaptığı konuşmada, ''İnsanların birbirinden af dilemeleri, bağışlamaları, dostluk ve barış içinde yaşamaları mutluluk verici'' dedi.

Bitlis'te insanların barış içinde yaşadığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

''Huzurlu bir vilayetteyiz. Bu ailelerimiz, geçmişte yaşanmış ve unutulmaya yüz tutmuş bir olayın, gelecekte herhangi bir tatsızlığa sebep olmaması ve daha güvenli şekilde yaşamak için böyle bir program düzenledi. Buradaki insanlarımızın, başka bir insana kıyacağına inanmıyorum. Geçmişte ufak bir hata yapılmış. Geçmişe oranla bugünkü insanlarımız daha inançlı, daha bilgili ve Allah'a inanıyorlar. İnsanlarımız, geleceğe güvenle, ümitle bakıyorlar. Hayatın güzelliğini biliyorlar. Sebepsiz yere bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüştür, bir insanı yaşatan da bütün insanlığı yaşatmış gibidir. Bunu burada bulunan herkes biliyor. Bu törenin hayırlı olmasını diliyorum.''

Tatvan Müftüsü Sahbetullah Kızılşah ise dünyada iyinin ve kötünün, güzelin ve çirkinin yaşandığını vurguladı.

Kızılşah, ''Sorumlu bir hayat yaşıyoruz. Çünkü attığımız bir adımın, aldığımız bir nefesin hesabını vereceğiz. Ebedi hayatın varlığına inan bir toplumuz. Öyleyse biz hayatımızı ebedi olan ahirette göre yaşamalıyız. Birbirinizi tam sevmedikçe kamil iman etmiş olamazsınız. Cennettin anahtarı, inananların birbirini sevmesinden geçer'' diye konuştu.

Altek ailesi adına konuşan Hikmet Altek ise 43 yıl önce hayvan alım satımı nedeniyle babasının öldürüldüğünü ve Yasin ailesiyle kan davalarının başladığını bildirdi.

Kentin ileri gelenlerinin girişimleriyle iki ailenin barıştırıldığını ifade eden Altek, ''43 yıldır huzursuz yaşıyorduk. Ama bugün en mutlu günümüz. Kan davaları ilkel bir olay. Aralarında kan davası olan aileler, bu davayı bitirsinler. Artık evimizde huzur içinde uyuyacağız. Çok mutluyuz'' dedi.

Yasin ailesi adına konuşan Mahmut Işıkgör de çok mutlu bir gün yaşadıklarını belirterek, ''Araya büyüklerin girmesiyle bu olay mutlu sonla bitti. Ben ve ailem, bu barıştan dolayı çok mutluyuz. Umudum, bizim barışımız, kan davası yaşayan diğer ailelere örnek olsun'' diye konuştu.

Daha sonra, Kur'an-ı Kerim okundu. Aile üyeleri, iki kişi tarafından tutulan Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek kucaklaştı.

Törene, Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Tatvan İlçe Emniyet Müdürü İlker Yelden ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*