44 bin YTL 'lik evlere hücum

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

TOKİ’nin yurdun çeşitli yerlerinde yapacağı konutlar için onbinlerce başvuru formu dağıtıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dar gelirli ailelerin umudu TOKİ konutları için 2 günde onbinlerce başvuru formu dağıtıldı. Adana, Sakarya ve İstanbul Büyükşehir, Tuzla, Hadımköy Belediyeleri’ndeki kayıt masalarında gün boyu uzun kuyruklar vardı. Tuzla’daki 660 konut için daha ilk günden 350 kayıt yapıldı. İlerleyen günlerde bu sayının binlerle ifade edilmesi bekleniyor. Tuzla’da kayıtlar hızla sürerken Hadımköy ve Büyükşehir Belediyesi’ndeki kayıt masalarında henüz tek bir işlem bile başlayamadı. Çünkü Hadımköy’deki 638 konut için yalnızca Çatalca’da oturanlar başvuracaktı. Vatandaşın tepkisi üzerine İstanbul genelinde oturanlar da başvuru hakkına sahip olunca Hadımköy Belediyesi banka ve kayıt sisteminde yeni bir düzenlemeye gittiği için kayıt kabul edemedi. Hazırlıkların yetişmesi halinde kayıtlar yarın başlayacak.

Peşinat karmaşası
Bu arada konutlar için istenen toplam 7 bin YTL bazı vatandaşlar arasında yanlış anlaşılmalara neden oldu. Kimileri ön kayıtta 2 bin, asıl kayıtta 7 bin YTL, yani toplam 9 bin YTL ödenmesi gerektiğini zannedince tartışma çıktı. Oysa ön kayıt için ilk etapta 2 bin YTL ödenmesi gerekiyor. Eğer 25-26 Haziran’da yapılacak olan kurada çıkarsa yani ev sahibi olmaya hak kazanılırsa o zaman geri kalan 5 bin YTL’nin de yatırılması gerekecek.

860 konuta 3800 başvuru
Toplu Konut İdaresi’nce, Adana’nın Saruhular mevkiinde, alt gelir grubuna yönelik yapılacak 860 konut için ilk gün 3 bin 800 kişi başvurdu. Alt gelir grubuna yönelik konutlardan alabilmek için Halk Bankası Şubeleri’ne 4 biner YTL ön peşinat yatıranlar, banka dekontları ve diğer başvuru evrakı ile belediyeye başvurdu. Adana’da konutlara başvuru için son tarih 31 Mayıs.

210 YTL taksitle ev almanın şartları ne?
* İstanbul Tuzla ve Hadımköy’deki TOKİ konutlarından ev alabilmek için aylık gelirin 840 YTL’nin altında olması gerekiyor.

* İlk müracaatta 2 bin YTL ödenecek.

* Kurada kazanamayanlar paralarını en geç 2 ay içinde geri alacak.

* Kura çekiminde ev sahibi olmaya hak kazananlar ise 5 bin YTL daha ödeyerek, peşinatı 7 bin YTL’ye tamamlayacak.

* Geriye kalan taksitler konutlar teslim edildikten sonra başlayacak ve 180 aya kadar vade yapılacak.

* Taksitlerin 210 YTL ile 363 YTL arasında değiştiği evlerde, şehit aileleri, gazi, malul, dul ve yetimlere öncelik tanınacak.

* Başvurular 31 Mayıs’a kadar devam edecek.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN : www.toki.gov.tr

Bilgi Hattı : 0 312 565 20 95 (96-97-98)

TOKİ, DAR GELİRLİ VATANDAŞA UMUT OLDU
İnsanın kendi evi gibisi yok
Yüksel Karayiğit (Ev hanımı-40): İnsanın kendi evi gibi yok ama bizim gibi dar gelirliler için ev sahibi olmak hayal. İnşallah şimdi bu hayalimiz gerçek olur. Taksitleri düşük olmasaydı kuraya katılmamıza imkan bile yoktu. Benim eşim konfeksiyon işçisiydi, kaza geçirince malulen emekli oldu. Ayda 360 YTL maaşla 2 çocuk okutuyorum. Şimdi babamın evinde oturuyoruz ama baba evinde insan ne zamana kadar kalır ki?

Soğan ekmek yerim taksitleri öderim
Ayten Meşe (Emekli-50): Emekli hemşireyim. Biz iyi kötü bir şekilde kiralarda geçirdik hayatımızı ama bundan sonra hiç olmazsa gün yüzü görelim istiyorum. Kızım muhasebecide çalıştığı için onun yerine ben başvurmaya geldim. Onun da yaşı 36’ya geldi, eline geçen üç kuruş maaşla ev sahibi olamayacak. Ana kız hep ev hayali kurduk. Kurada ev bize çıkarsa soğan ekmek yemeye razıyım, yeter ki çıksın.

Bir ev alabilmek için uçan kuşa borçlandım
Hanife Cebeci (Ev Hanımı-42): Ayda elimize 520 YTL geçiyor. Bunun 250 YTL’sini ev kirasına veriyoruz. Hep konut kampanyalarını görünce içim cız ederdi. Keşke taksitleri az olsa da biz de ev sahibi olabilsek diye dua ederdim. Sonunda dualarım kabul oldu. Kiraya verdiğimiz parayı taksite öderiz de kendi evimizde otururuz. 2 bin YTL peşinatı denkleştirebilmek için uçan kuşa borçlandım. Bakkala çakkala da veresiye yazdırıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious