44 Iraklı tedavi için Türkiye'ye getirildi

44 Iraklı tedavi için Türkiye'ye getirildi.11576
  • Giriş : 11.07.2009 / 20:32:00

Irak 'ın Telafer kentinde önceki gün meydana gelen intihar saldırısında yaralanan 44 kişi, tedavisi yapılmak üzere ambulans uçakla Ankara'ya götürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karakoyun, Sede Bawice ve Telafer'de 8 ve 9 Temmuz tarihlerinde meydana gelen bombalı intihar saldırılarında yaralananlar Türkmen ve diğer Iraklı vatandaşlardan oluşuyor.

Yaralılardan 5'i kadın, 15'i de çocuk ve gençlerden oluşan toplam 44 yaralı ile 43 refakatçi bugün Türkiye'de tedavileri yapılmak üzere Musul Havaalanı'na getirildi. Irak ordusunun yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan sorunsuz yaralı taşıma işinden sonra Musul Türkiye Başkonsolosluğu ile Musul Valiliği ortaklaşa organizesi ile yaralılar, hava alanında bekletilen sağlık görevlileri nezaretinde ambulans uçak olarak teçhiz edilen C-130 tipi nakliye uçağına bindirildi. Ambulans uçakta bulunan Türk acil sağlık görevlileri tarafından son bir kez daha kontrolden geçen yaralılar, özenle ambulans uçağa yerleştirildi. Ardından, 44 yaralı ile 43 refakatçiyi alan ambulans uçak Ankara'ya doğru hareket etti.

Ayrıca, Türkiye'den ambulans uçakla patlamada zarar gören ailelere verilmek üzere gönderilen 10 ton yardım malzemesi ise Musul Havaalanı'na indirilerek yetkililere teslim edildi.

Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer, Karakoyun bölgesinde gerçekleşen bombalı saldırılarda toplam 50 kişi hayatını kaybetmiş, 100'ü aşkın kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*