44 yıllık camisi olmayan minare

44 yıllık camisi olmayan minare.12900
  • Giriş : 06.03.2009 / 17:28:00

Rize'nin Fındıklı ilçesindeki tarihi caminin 1965'te yıkılması üzerine, vatandaşlar, az ilerisinde yeni bir cami yaptılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaşların ''dede yadigarı'' diye dokunmadıkları eski caminin minaresi ise 44 yıldır tek başına kaldı.

Mahalle halkının dedelerinden bir hatıra olarak gördükleri için yıkmayı düşünmedikleri minare, ''camisiz minare'' olarak tanınıyor.

Aksu Mahallesi Muhtarı Musa Kazım Özçiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1965 yılında mahallelerinde bulunan yaklaşık 200 yıllık tarihi caminin büyük bölümünün yıkıldığını söyledi.

Bunun üzerine mahalle halkının camiyi onarmak yerine yeni bir cami yapmaya karar verdiklerini ifade eden Özçiçek, ''Eski camiyi tamamen yıktılar ve az ileride yeni bir cami yaptılar. Eski caminin bazı malzemeleri de yeni camide kullanıldı'' dedi.

Eski caminin, 1945 yıllında inşa edilen minaresinin ise yıkılmadığını belirten Özçiçek, ''Eski caminin yeri mezarlık olarak kullanılmaya başlandı. Ancak minare sağlam olduğu için dedelerimiz yıkmak istemedi. Böylece o minare de 44 yıldır camisiz bir minare olarak ayakta kaldı'' diye konuştu.

Kendilerinin de minareyi dedelerinden bir hatıra olarak gördüklerini, bu nedenle yıkmayı düşünmediklerini dile getiren Muhtar Özçiçek, ''Minare, camisi olmasa da bizim açımızdan tarihi bir değer taşıyor. Bu nedenle biz de minareyi yıkmıyoruz ve koruyoruz. Minareyi artık mahallemizin bir simgesi olarak görüyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*