449 parça kaçak tarihi eser yakalandı

  • Giriş : 21.07.2007 / 15:07:00

Eminönü'nde bir iş yerine düzenlenen operasyonda, Yunan ve Roma dönemlerine ait olduğu belirtilen 449 parça tarihi eser ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ilçedeki bir antikacı dükkanında yasa dışı yollarla elde edilen tarihi eserlerin satıldığı yönündeki ihbarları değerlendirerek, söz konusu adrese operasyon yapıldı.
Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, iş yeri sahibi Hüseyin C'yi gözaltına aldı. Dükkanda yapılan aramada, Yunan ve Roma dönemlerine ait olan 286 sikke, 26 kurşun sapan taşı, 21 boncuk, 9 silindir mühür, 11 pişmiş toprak eser, 9 kurşun obje, 8 bronz yüzük, 13 bronz küpe halkası ve boncuktan yapılmış 1 kolyenin de aralarında bulunduğu 449 parça tarihi eser ele geçirildi.
''2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında tasnif ve tescile tabi müzelik değerdeki eserleri yurt dışı ve içinde pazarlamaya çalıştığı'' öne sürülen Hüseyin C'nin, benzeri suçlardan 2004 ve 2005 yıllarında 2 kez yakalanarak hakkında yasal işlem yapıldığı belirtildi. Polisteki işlemleri sonrası Sultanahmet Adliyesine gönderilen Hüseyin C, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious