45 dakika sonra hayata döndü ama...

45 dakika sonra hayata döndü ama....13385
  • Giriş : 05.06.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 19:04:00

Hayata döndürmek için 45 dakika uğraştılar. 32 saat sonra gözlerini açtı ama öyle bir özelliğini kaybetti ki...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

45 dakika sonra hayata döndürülen Ömer Durdu, hafazısını kaybetti. son 5 yılını hatırlamayan hasta eşini ve çocuğunu tanımıyor.

Güvenlik görevlisinin bacağında bulunan kan pıhtısı akciğerine ulaşıp damarları tıkayınca, solunum ve kalp fonksiyonları durdu.

Hastanenin önünde bayılan görevli 45 dakikalık müdahalenin ardından yaşama döndü ancak hafızasının son 5 yılı silindi.

23 yaşındaki Ömer Durdu’nun doktoru İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göğüs Servisi görevlisi Dr. Melike Kazancı Narin, güvenlik kamerasını incelediklerinde, Durdu’nun kendilerine olaydan 8 dakika sonra getirildiğini gördüklerini belirtti.

OLAY HASTANE ÖNÜNDE OLDU

“Hastamızın kalbi durmuştu, 45 dakika aralıksız müdahale ettik ve kalp ritmi geri geldi. Ancak solunumu geri gelmedi. Dört saat solunum destekledik. Bu arada bütün tetkikleri yapıldı, güvenlik kamerası incelenerek düşme şekline bakıldı. Bacağındaki damar çocukluğundan beri tıkalıymış, buradaki pıhtı akciğerine ulaşarak, buradaki damarı tıkamış. Hemen damar içi tedaviye başladık.”

UMUDU KESMİŞTİK

Olayın hastanede meydana gelmesinin büyük şans olduğunu ifade eden Narin, “Bu durumdaki bir hastanın geri dönmesine çok ender rastlanılır. Geri dönse bile felç kalacağını düşünmüştük” dedi.

Narin, hastanın geri dönmesini beklemediklerini, bir saat sonra umudu kestiklerini, hekim olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Narin, hastanın 32 saat sonra gözlerini açtığını duyduğunda çok mutlu olduğunu ifade etti.

SON BEŞ YILI HATIRLAMIYOR

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Emel Özden de bir yıl önce evlenip 10 gün önce baba olan hastanın, sağlık durumu nedeniyle hayatının son beş yılını hatırlamadığını, dolayısıyla eşi ve çocuğunu da tanımadığını söyledi.

Özmen, hastanın hayati tehlikeyi atlattığını, kısa süre sonra taburcu olabilecek duruma geldiğini bildirdi. Özden, Ömer Durdu’nun geçici hafıza kaybı yaşıyor olabileceğini, kalıcı olması durumunda buna uygun tedavinin belirleneceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious