'45 gün süren grevin faturası vatandaşa çıkarılmasın'

'45 gün süren grevin faturası vatandaşa çıkarılmasın'.86654
  • Giriş : 30.11.2007 / 09:22:00

Türk Telekom'da 16 Ekim'de başlayan grev, 45 gün sonra anlaşmayla sonuçlandı. Önceki gece geç saatlerde varılan anlaşmanın ardından grevdeki 23 bin 400 işçi dün sabah işbaşı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yoğun çabasıyla varılan anlaşmaya göre çalışanlar birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl ise yüzde 6,5 zam alacak. Enflasyonun 6,5'tan yüksek çıkması durumunda ise bu fark işçiye ödenecek. Anlaşma ile işçi ücretleri ortalama 1.400 YTL olurken, teknisyenler 1.600 YTL alacak. Telekom grevi, 1991'deki madenci grevinin ardından son yıllardaki en büyük iş bırakma eylemi olarak tarihe geçti. Grevin şirkete maliyeti 500 milyon YTL'ye ulaştı. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, grevin faturasının vatandaşa çıkarılmak istenmesi durumunda yargıya gideceklerini açıkladı.

Türk Telekom ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi, pazartesi Telekom Genel Müdürlüğü'nde imzalanacak. Görüşmelerde ücret dengesizliklerinin giderilmesi konusunda sendikanın istediği oldu. Sendikalı ile sendikasız çalışan arasındaki ücret dengesizliği 2008 yılı mart ayı itibarıyla giderilecek. Bu farkın giderilmesi için 25 milyon YTL'lik kaynak kullanılacak. Paranın yeterli olmaması halinde 5 milyon yeni liralık ilave kaynak denkleştirmeye ayrılacak. Anlaşmaya göre grev kayıplarını karşılaması amacıyla işçilere bir sefere mahsus 200 YTL ödeme yapılacak. Bu para Kurban Bayramı'ndan önce verilecek. İkramiyeler ise daha önce anlaşıldığı şekliyle 112 gün üzerinden ödenecek. Grevde işten çıkarılan yaklaşık 50 işçiye işbaşı yaptırılacak. Sabotaj olayları sebebiyle gözaltına alınan işçilerden ise suçsuz bulunarak beraat edenler işbaşı yapabilecek. Grevin en önemli sebeplerinden olan kapsam maddesi konusunda ise sendika ile şirket orta yolda buluştu. Kurumdaki sendikasız çalışanların sayısını ifade eden kapsam dışılıkta mevcut rakam korunacak. Sendika 650 kişilik bir idari ekibin kapsam dışı kalmasını kabul ederken, Telekom ise kapsam dışı olanların sayısını artırmamayı taahhüt etti. Kuruma yeni alınacak işçiler sendikalı olacak. Grev nedeniyle yaklaşık 500 milyon YTL'lik zarara uğrayan Telekom'un tarifelere zam yapmak suretiyle faturayı vatandaşa çıkarmak isteyebileceği belirtiliyor. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, şirketin grevin faturasını vatandaşa çıkarmak istemesi halinde dava açacaklarını söyledi. Telekom'un böyle bir yola başvuracağına ihtimal vermeyen Deniz, "Telekom'un öncelikle grev süresince mağdur olan müşteriye tazminat borcu var. Çok sayıda nakil, arıza ve yeni bağlantı başvurusu geri çevrildi. Bunların büyük kısmı yargıya taşınıyor. Telekom, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verebilmek için sabit ücret alıyor. Ancak grevde çok sayıda mağduriyet yaşındı. Türk Telekom'un iki aylık sabit ücreti almaması gerekir." şeklinde konuştu.

Türk Telekom grevi, 1991'deki madenci grevinin ardından son yıllardaki en büyük iş bırakma eylemi oldu. Grev dolayısıyla özellikle bakım, onarım ve yeni abone işlemleri yapılamadı. 44 gün süren grev sebebiyle 1 milyon 100 bin işgünü kayboldu. Şirket yönetimi, yaklaşık 500 sabotaj olayı yaşandığını açıklarken, yüz milyonlarca yeni liralık kayıp oluştuğunu duyurdu. Grev nedeniyle sendikanın kasasından 40 milyon yeni lira çıkarken, toplam maliyetin 500 milyon yeni liraya ulaştığı belirtiliyor.

Grevin sona ermesini "Ortak akılda buluştuk." sözleriyle değerlendiren Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, Zaman'a yaptığı açıklamada ilginç bir iddiada bulundu. Sendika başkanı, anlaşmaya yaklaşıldığı saatlerde sözleşmeyi tıkamak isteyen bazı kişilerin sabotajlarını sürdürdüğünü anlattı. Bunların sendikayı zora sokmak amacına dönük olduğunu ifade eden Akcan, grevin çok başarılı geçtiğini belirtti. Akcan, çalışanlara, bundan sonra kuruma daha çok sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany de yaptığı açıklamada anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. "Bu süreçte kazanan da yok, kaybeden de. Biz tek bir ekibiz. Hep birlikte Türk Telekom'u çok daha büyük bir şirket yapacağız." diyen Doany, grev sebebiyle oluşan altyapı hasarlarının ve arızaların hızla giderileceğini söyledi.

Anlaşma, işkembecide kutlandı

Grevin anlaşmayla sonuçlanabilmesi için en büyük çabayı Ulaştırma Bakanı Yıldırım gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşerek grevin bitirilmesini istemesinin ardından çabalarını yoğunlaştıran Yıldırım, önceki gece tarafları buluşturdu. Görüşmelerin kopma noktasına geldiği zamanlarda bakan devreye girdi. Gece 01.00 sularında varılan anlaşma, işkembe çorbası içilerek kutlandı. Bakan Yıldırım, Türk-İş Başkanı Kılıç, Haber-İş Sendikası Başkanı Akcan ile Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Doany birlikte geldikleri Beykoz Paça ve İşkembe Salonu'ndan kol kola ayrıldı.


Kim ne kaybetti?


Türk Telekom:


Sabotaj olayları sebebiyle zarara uğradı.
Arızalar giderilemedi, müşteri tepkili.
Yeni abone taleplerini karşılayamadı.
Şirketin borsa değeri düştü.
Haber-İş Sendikası:
Grev ikramiyesi için 40 milyon YTL harcadı.
İşçinin yol ve yemek harcamalarını karşıladı.
Sabotajlar dolayısıyla eleştiri aldı.
Telekom çalışanları:
Greve giden personel ekimde maaş alamadı.
Sendikanın 1000 YTL'si ile geçinmeye çalıştı.
Kasımdaki 14 günlük kaybın telafisi belirsiz.
Grev boyunca SSK primleri ödenmedi.
Grev süreleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmayacak.

Telekom'daki ortalama maaşlar (YTL)


İşçi: 1.300-1.400
Yardımcı hizmet: 1.000-1.100
Teknisyen: 1.500-1.600
Şoför: 1.100-1.200
NOT: Haber-İş Sendikası'nın bildirdiği net ücretler, ikramiyeler hariç.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious