45 yıl önce kaybolan Türkler bulundu

45 yıl önce kaybolan Türkler bulundu.14555
  • Giriş : 18.04.2009 / 00:59:00
  • Güncelleme : 17.04.2009 / 23:36:19

Larnaka'da işlerine gitmek üzere yola çıkan ve bir daha haber alınamayan 11 Kıbrıslı Türk'ün kalıntıları çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Larnaka'da 1964 yılında Dikelya İngiliz Üsler Bölgesi'ndeki işlerine gitmek üzere otobüsle yola çıkan ve bir daha haber alınamayan 11 Kıbrıslı Türk'ün kalıntıları bulundu.

Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları sonucunda Larnaka'nın Voroklini köyündeki bir kuyuda bulunan ve DNA testiyle kimlikleri belirlenen, kayıp 11 Kıbrıslı Türk'ün kalıntılarının, önümüzdeki günlerde defin işlemi için ailelerine teslim edilmesi bekleniyor.

''Kayıp otobüs'' belgeseline de konu olan kayıp 11 Kıbrıslı Türk'ün kimlikleri şöyle:

''Kamil Raif Dimililer, Hasan Hüseyin Fehmi, Kemal Mustafa, Yusuf Tosun, Ahmet Fadıl Balamagi, Kemal Enver Veloks, Mehmet Ahmet İndiano, Behiç Hasan Göksan, Hasan Mustafa Bari, Durmuş Hasan ve Bayram Mustafa''

KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Güney'de yapılan kazı çalışmalarında çıkan 11 kardeşimizin kalıntıları DNA testi neticesinde belirlenmiştir. 11 kardeşimizin bulunduğu ailelerine bildirilmiş olup bugünlerde defin işlemi yapılması için ailelerine teslim edilecektir. Defin işlerinin nasıl yapılacağını aileleri belirleyecektir'' dedi.

'KAYIP OTOBÜS' BELGESELİNİN YÖNETMENİNDEN HATIRLATMA

Bu arada, ''Kayıp Otobüs'' belgeseline konu olan Larnakalı kayıp 11 Kıbrıslı Türk'ün kemiklerinin bulunup kimlik tespitinin tamamlanması, yakınlarının ''anıt mezar'' talebini yeniden gündeme getirdi.

Belgeselin yönetmeni Fevzi Tanpınar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bugüne kadar yakınlarının bir anıt mezarda defnedilmesi için yoğun uğraş veren, ancak bir yanıt bulamayan ailelerin, ''artık ne olursa olsun, defnedelim ve acımızı bir nebze olsun dindirelim'' noktasına getirilmemesini istedi.

Tanpınar, ''Kayıp Otobüs Anıt Mezarı''nın, Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesindeki önemli sembollerinden biri olacağını belirterek, ''Belleksiz bir halk yaratma konusundaki tüm eylemlere bir yenisi daha eklenmemelidir'' ifadesini kullandı.

Fevzi Tanpınar, şunları kaydetti:

''Bu konuda elimizdeki bu değeri iyi değerlendirmeli ve yıl dönümlerinde sadece kayıp yakınlarının hatırlayacağı anmalarla değil, tüm Kıbrıs Türk ulusunun hatırlayacağı bir sembol, bir olay haline getirmeliyiz.''

13 Mayıs 1964'de Larnaka'dan Dikelya İngiliz Üsler Bölgesi'ndeki işlerine gitmek üzere otobüsle yola çıkan 11 Kıbrıslı Türk, Rumlar tarafından kaçırılıp Larnaka'nın Voroklini köyüne götürülmüş ve kurşuna dizildikten sonra kuyuya atılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*