46 yıldır aynı köyün muhtarı

46 yıldır aynı köyün muhtarı.16873
  • Giriş : 02.03.2008 / 20:21:00

Trabzon'un Çaykara ilçesinin Şekersu köyünü 46 yıldır aynı muhtar yönetiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlin en kıdemli muhtarı olduğu tahmin edilen Şekersu köyü muhtarı Halim Kaya (73) ilçenin en yüksek köyü özelliğini de taşıyan köyde 46 yılını muhtar olarak geçirdi.

Muhtar Halim Kaya, 1962 yılından günümüze kadar yalnızca bir defa karşısına aday çıktığını, diğer seçimlerde rakipsiz olarak muhtar seçildiğini ifade etti. Babasının da muhtar olduğunu söyleyen Kaya, muhtarlığa babasının ölümüyle seçildiğini belirtti.

İnsanlara hizmet etmenin bir sevda olduğuna vurgu yapan Kaya, Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta kalma süresinin 46 yıl olduğunu, kendisinin bu rekoru egale ettiğini söyledi. Kanuni Sultan Süleyman gibi kendisinin de ilk olarak babasının ölümüyle tahta geçtiğini anlatan Kaya, daha sonraki dönemlerde de seçimleri kazandığını, önümüzdeki seçimlerde ise sağlığı elvermediği için aday olmayacağını dile getirdi.

Şekersu köyünün Tapanoz, Büyük yayla ve Şekersu olarak üç mahallesi bulunuyor ve kış aylarında köy sakinlerinin tamamı Uzungöl'de ikamet ediyor. Köyünde rakipsiz olarak nitelendirilen muhtar, köy sorunlarına çözüm arıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious