47 milyon yıllık fosil görücüye çıktı

47 milyon yıllık fosil görücüye çıktı.16899
  • Giriş : 20.05.2009 / 14:26:00

New York'ta ziyarete açılan 47 milyon yaşındaki lemur fosili, 'kayıp halka' ve evrim teorisi eksenli tartışmaları tetikledi. Evrim teorisi yanlılarına göre fosil, insana en yakın primat!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya'da 1983 yılında bulunan 47 milyon yıllık lemur fosili New York'ta ziyarete açıldı.

Doğal Tarih Müzesi'nde uluslararası bilim adamı grubunca basına gösterilen fosil kendi türü içinde bugüne kadar bulunanlar arasında en az eksiğe sahip olanı.

Bazı bilim adamlarına göre, "İda" adı verilen bir metre uzunluğundaki dişi lemur fosili, insan ile primat arasındaki kayıp halkalardan biri olabilir. Bazı kemiklerinin şekli ve başka ipuçlarına göre İda, 9 aylık ve 650-900 gram. Başparmağı ve düz tırnakları İda'nın bir primat olduğunu kanıtlıyor.

İskeletinin yüzde 95'i tam olan İda, o kadar iyi korunmuş durumda ki kemik yapısının yanı sıra midesinin tamamını görmek mümkün.

Alman fosil uzmanı Jens Frenzer, otobur İda'nın meyve, tohum ve yapraklarla beslendiğini, bugünkü lemura oldukça benzediğini belirtirken, Norveçli bilim adamı Jorn Hurum, bu fosilin gelecek 100 yıl tüm öğretici eserlerde yer alacağını ifade ediyor.

Değeri, 2006'da bir tacir tarafından, Oslo Doğal Tarih Müzesi görevlilerinden Dr. Jorn Hurum'a gösterilinceye kadar anlaşılamayan fosil önce Almanya'da özel bir fuarda satılmış, daha sonra koleksiyoncular tarafından iki parçaya ayrılmış.

İda'yı inceleyen bilim adamları araştırmayı "PLoS One" dergisinde yayımladı. Fosille ilgili "halka" adlı bir belgeselin pazartesi günü ABD'de yayımlanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*