49 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraflar

49 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraflar.16736
  • Giriş : 14.06.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 13.06.2009 / 23:49:02

Deniz Baykal'ın CHP'deki ilk fotoğrafı tam 49 yıl sonra meydana çıktı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

22 yaşındaki Baykal, İsmet İnönü ile birlikte Ankara Hukuk Fakültesi'nin genç doktora öğrencisi Deniz Baykal 22 yaşında. Kalbinin tam ortasında, 16 Eylül 1961'de Akçakoca'da yıldırım nikahı ile evleneceği Olcay (Vural), aklında ise Mümtaz Soysal'ın Anayasa Hukuku kürsüsüne asistan olmak var.

Siyaset onun için öncelikli bir konu değil! 27 Mayıs askeri müdahalesinin üzerinden henüz bir ay geçmiş; tarih 22 Haziran 1960. CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'yü ziyarete giden bir grup Antalyalının davetine uyarak, genel merkezin yolunu tutmuş. Henüz hakkında "Adnan Menderes'in Kızılay Meydanı'nda yakasına yapıştığı" yönündeki iddialar ortaya atılmış değil! Takım elbisesiyle Genel Başkan İnönü'nün huzurunda. Bu kare, Baykal'ı İnönü ile birlikte gösteren ilk fotoğraf. Ancak aralarındaki belli belirsiz uzaklık, fotoğrafa da yansıyor.

Kimsenin bakmadığı bir yöne doğru bakıyor Baykal. Ve doğal ki yıllar sonra koltuğuna oturacak kişinin kendisini ziyaret edenler arasında olduğundan habersiz, ama bir önseziyle belki, İnönü de başka bir yöne. Aralarında tek ortak nokta; ikisi de objektife bakanlardan değil. CHP'nin üçüncü Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, "Elinden tutup, İnönü'ye götüreceği ve CHP'ye üye yapacağı Deniz Baykal" olmaya henüz beş yıl var. Ve yıllar sonra, "Fotoğraf çekilirken nereye bakıyordunuz" sorusuna Baykal, şimdilerde "Ah, keşke hatırlayabilsem. Keşke" iç sızısıyla yanıt veriyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*