495 hükümlü daha serbest

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Irak hükümeti, 495 hükümlüyü daha serbest bıraktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Büyükelçisi Zalmay Halilzad, "ulusal uzlaşma planı" çerçevesinde atılan bu adımdan memnun olduğunu ifade ederek, hapishanelerde tutulan daha fazla kişinin serbest bırakılabileceğini sinyallerini verdi.
Halilzad, ''Irak Başbakanı Maliki tarafından önerilen uzlaşma planı ilerlerken, Amerikalı yetkililerin de Iraklı liderlerle yeni tutukluların salıverilmesi işlemi ve uzlaşmanın tesisine yönelik diğer somut adımlar için görüşmelere hazırlandığını'' ifade etti.
Irak'ta ABD'nin kontrolündeki hapishanelerde, çoğunluğunu hakkında hiçbir resmi bir suçlama yapılmayanların oluşturduğu 12 bin kişi tutulduğu belirtilirken, Başbakan Maliki, Sünni Arap direnişçileri siyasi sürece dahil etme amacında olduğunu söylediği ve ''adli suçlar, terör eylemleri ve savaş suçlarına'' karışmamış direnişçilere affı da kapsayan 24 maddelik "ulusal uzlaşma planı"nı geçen ay açıklamıştı.
Maliki, direnişçilere silahlarını bırakıp siyasi sürece katılmaları önerisinde bulunuyor. Bu amaçla bazı Iraklı yetkililerin Ürdün'nün başkenti Amman'da bazı suni liderle görüşmeler yaptığı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious