496 asker püredeki yumurtadan zehirlenmiş

496 asker püredeki yumurtadan zehirlenmiş.13436
  • Giriş : 20.01.2008 / 15:57:00

Isparta'da, 500'e yakın askerin, neden zehirlendiği belirlendi. Askerlerin yedikleri patates püresinin İçinde bulunan yumurtadan zehirlendikleri tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Isparta Sağlık İl Müdürü Süleyman Önal, askerlerin zehirlenmesinin ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Sağlık İl Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemelerin sonuçlandığını ifade etti.

Önal, zehirlenme ile ilgili araştırmada, söz konusu askerlerin o gün yedikleri patates püresi ve köfte üzerine yoğunlaştıklarını anlattı.

Yapılan araştırmalar neticesinde zehirlenmeye püreye konulan yumurtanın neden olduğunun belirlendiğine dikkati çeken Önal, "Çünkü, yumurta kırıldıktan sonra en az 5-6 saat bekletilmiş, daha sonra patates püresine eklenmiş. Yumurtadan alınan örneklerdeki bakteri ile zehirlenen askerlerin kan ve dışkı kültürlerinden alınan örneklerdeki bakterinin aynı olduğu tespit edildi" dedi.

Önal, "Buna tıp dilinde salmonella zehirlenmesi deniyor. Bunun belirtileri de mide bulantısı, kusma, ishaldir" diye konuştu.

Normalde patates püresine yumurta katılmadığına da işaret eden Önal, "Yemeği yapan askerimiz bir disiplinsizlik yaparak yumurtayı köfteye koyması gerekirken püreye katmış. Sıradışı bir uygulama yapmış. Bu yumurta da içinde bakterinin üremesine izin verecek kadar bekletilmiş. Bu bakterinin en önemli özelliği yumurta ve süt gibi gıdalarda çok hızlı üreyebilmesidir" dedi.

Süleyman Önal, zehirlenerek hastanelere kaldırılan toplam 496 askerden 14'ünün tedavisinin halen Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi'nde sürdüğünü bildirdi. Önal, bu askerlerin de yarın taburcu edilebileceklerini kaydetti.

Askerler 12 Ocak'ta zehirlenmişti

Isparta 40'ncı Piyade Er Eğitim Alayı'nda 12 Ocak'ta meydana gelen olayda, akşam yemeğinden sonra bulantı, kusma ve ishal belirtileri görülen 496 asker, kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious