4'üncü isme karşı çıkmam

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Arınç, üçlü zirvede ne diyeceğinin ipuçlarını verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arınç, milletvekillerine hafta sonu Erdoğan ve Gül'le yapacağı üçlü zirvede ne diyeceğinin ipuçlarını verdi. "cumhurbaşkanlığı gibi kişisel bir hedefim yok" diyen Arınç, "Erdoğan olmazsa aday olacağı" yolundaki söylentiyi yalanladı .
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile hafta başı yapacağı kritik zirve öncesinde kendisini ziyaret eden milletvekillerine "Benim hiçbir zaman cumhurbaşkanlığı gibi kişisel bir hedefim yok. Başbakan olmazsa ben olayım gibi bir görüşüm de olmadı" dedi. Bu sözlerle Arınç, AK Parti ve kamuoyundaki beklentilerin aksine Başbakan Erdoğan'ın kararına saygı duyacağının sinyalini verdi. Erdoğan'ın Çankaya'ya aday olmaması halinde kendisinin "ısrarcı" olacağı yolundaki yaygın spekülasyondan rahatsız olan Arınç, ziyarete gelen vekillere "Önce Türkiye sonra partiyi düşünelim. Türkiye'nin çıkarları nasıl bir Cumhurbaşkanı gerektiriyorsa o hesaplansın. Benim hiçbir zaman cumhurbaşkanlığı gibi kişisel bir hedefim yok" dedi.

BAŞKA BİRİ DE OLABİLİR
Arınç çevresindekilere, "Bizim aramızda hiçbir zaman kişisel hesap olmadı. Başbakan olmazsa ben olacağım ısrarım yok. Görüşlerimi söyler ama sonunda çıkar başbakanın pozisyonunu savunurum" dedi. Arınç'a yakın kaynaklar, TBMM başkanının "Çankaya ısrarı" olmadığı, Abdullah Gül ya da bir başka ismin cumhurbaşkanlığına da karşı çıktığının doğru olmadığını vurguluyor. Arınç'ın "düşük profilli aday" denilen dördüncü bir isim seçeneğine kategorik olarak karşı çıkacağının doğru olmadığını belirten kaynaklar, "Bu konudaki bütün bilgiler başbakanda. Pozisyon başbakan tarafından belirlenecek. Arınç'ın itiraz edeceği söylentisi kasıtlı. Görüş bildirir; ancak sonunda başbakan Erdoğan'ın kararını ertesi gün çıkıp savunacaktır" dedi. Kendisiyle ilgili söylentilerden büyük rahatsızlık duyan TBMM lideri, "Etrafta yoğun bir dezenformasyon kampanyası var. Ancak genel başkanımız etrafında kenetlenmemiz lazım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious