4'üncü sınıfa kadar 'not' yok

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim, ilköğretim 1-2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerinin not baskısı olmadan okula gitmesi için karnelerindeki notları kaldırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başarı, yeni bir sistemle ölçülecek.

Dördüncü sınıfa kadar not yok...

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 1-2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerinin sınav ve not baskısı olmadan okula gitmesi için karnelerdeki notları kaldırıyor.

İlköğretim 1-2 ve 3'üncü sınıf öğrencileri Başarısız", "Geçer", "Orta" veya "Pekiyi" gibi notların korkusunu yaşamadan okula gidecek. Karnelerde öğrencilerin derslerinin adı ve not olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda ilköğretim 1-2 ve 3'üncü sınıflarda yapılacak sınavları kaldırmış öğrencilerin gelişimini, ilerleme ve çabalarının proje, performans ödevi ve ders içi performanslarına göre değerlendirilmesini kararlaştırmıştı. Ancak, bu değerlendirmeler yıl sonu karnelerine not olarak yansıyordu. Öğretmenlerde not verebilmek için test usulü sınavlar yapıyordu. Bakanlık yeni dönemde notu tamamen kaldırmaya karar verdi.

SINAV YAPILMIYOR
İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, yeni sistemi şöyle anlattı. "Karneden Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Beden Eğitimi ve Görsel Sanatlar ders adlarını ve karşılarında notu kaldıracağız. Türkçe dersi yerine okuma, yazma ve dinleme becerilerindeki gelişmeyi, Matematik dersinde rakamları okuyup yazmasını, matematiksel işaretleri tanıyıp tanımadığını, resim dersinde renk bilgisini not ve notu çağrıştırmayacak bir ölçütle değerlendireceğiz. Bunun gibi yeni bir değerlendirme ölçütü üzerinde çalışıyoruz. Kesinlikle not sistemi kalkacak." Yeni sistem için yönetmelik değişikliği çalışmalarına da başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious