5,2'lik deprem panikletti! Öncü mü?

5,2'lik deprem panikletti! Öncü mü?.13735
  • Giriş : 31.12.2008 / 01:40:00
  • Güncelleme : 31.12.2008 / 00:31:52

Gökçeada açıklarında önceki gece yaşanan 5.2'lik deprem "Acaba öncü deprem mi" tartışmalarına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Denizi'nde önceki gece 00.58'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.2 büyüklüğündeki deprem, çevre illerde kısa süreli paniğe neden oldu. Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Ege Denizi'ndeki Gökçeada'nın kuzeyinde, yerin 8.6 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Bozcaada, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir ve ilçeleriyle İstanbul'da özellikle Büyükçekmece'de hissedildi.

'MÜSTAKİL BİR DEPREM'

Bazı vatandaşlar depremi hissedince soğuk havaya rağmen korkuyla dışarı fırlarken, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi. İlk depremin ardından büyüklükleri 2.6 - 3.5 arasında değişen 21 artçı sarsıntı daha yaşanınca bu kez de "Acaba öncü deprem mi" tartışması başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, depremin öncü veya haberci özelliğinin bulunmadığını belirterek, "Kendisi başlı başına bir deprem'' dedi. Tutkun, "Bu depremin Marmara Denizi'nde beklenen olası depremle hiçbir ilgisi ve bağlantısı yok. Deprem, Marmara Denizi'nde biriken enerjiyi de boşaltmadı'' diye konuştu. Öte yandan dün Pakistan, Afganistan ve Tacikistan'da hissedilen merkez üssü Afganistan'ın Hindu Kuş Dağı olan 5.8, Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde ise 5 büyüklüğünde 2 deprem oldu.

Prof. Dr. A. Mete Işıkara: Marmara Denizi ile bir ilgisi yok..

"Depremin, Marmara Denizi'nde beklenen olası depremle hiçbir ilgisi yok. Türkiye'de 5 ile 5.9 büyüklükleri arasında iki ayda bir deprem olur. Bu da onlardan biri. Çok sayıda artçı depremin olması da son derece normaldir. Öncü depremdir diye bir şey yok. Çin ve Pakistan'daki depremler ise ayrı tektonik zonlardır. Birbiriyle ilgili değil."

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Bu deprem öncü ya da artçı değil..

"Türkiye son dönemdi depremsellik açısından beklenmeyecek kadar sakin. Kuzey Ege'de olan depremler, İstanbul'un üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu kuyruğunun kuzey Ege kolu üzerinde olmuştur. Kendi başına bir depremdir. Öncü, artçı değil. Ancak burada gerilim olduğu ve ileride deprem yaratacağı söylenebilir. Saros Körfezi ve Çanakkale dolaylarında gerginlik birikimi var."

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Ege'de 7'den büyük olmuyor..

"5.2'den büyük bir deprem her zaman olabilir. Bu sürpriz olmaz. Hiçbir zaman 'öncü depremdir, tetikler tetiklemez' diyemeyiz. Ancak daha büyük bir deprem olursa, bu depremin öncü bir deprem olduğu söylenebilir. Ege'de 7'den büyük bir deprem oluşmuyor. Ancak 6'dan büyük bir deprem de Batı Anadolu'ya zarar verebilir."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*