5 bin gizli belge ABD'den Rusya'ya aktarılmış!

5 bin gizli belge ABD'den Rusya'ya aktarılmış!.9925
  • Giriş : 29.01.2008 / 10:34:00

20 yıl Rus gizli servisinde çalışan eski bir ajanın ifşaatlarının yer aldığı "Yoldaş J" adlı yeni bir kitap, Moskova-Washington hattındaki gerilimi daha da artıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de yaşayan eski Rus ajanı Sergey Tretyakov, kitabında, Soğuk Savaş'ın bitmediğini, Rus gizli servisi elemanlarının Sovyet dönemindeki kadar aktif olduğunu iddia ederek, Amerikalıları 'uyanmaya' çağırıyor.

Amerikan Washington Post gazetesi yazarlarından Pete Earley'nin gerçekleştirdiği röportajın yer aldığı "Yoldaş J: Soğuk Savaş Sonrası Amerika'da Çalışan Rus Ajanlar Hakkında Konuşulmayanlar" isimli 352 sayfadan oluşan kitap, Putnam Publishig Group tarafından 24 Ocak'ta yayınlandı. Kitapta, Tretyakov'un gerçekleştirdiği ajanlık faaliyetleri ile ilgili 5 bin gizli belgenin ABD'den Rusya'ya aktarıldığı kaydediliyor. Tretyakov, 1995-2000 yılları arasında New York'ta ve Birleşmiş Milletler'de bir kısım operasyonlara dahil olduğunu ifade ederek, "Irak'ta gıda karşılığı petrol programı ile ilgili görev aldık. Rusya'nın dahil olmak istediği programın Rusya çıkarlarına fiyatların ayarlanması için çalıştık." ifşaatında bulunuyor. Amerika'da faaliyette bulunan Rus ajanlarının gizli olarak dinlenemeyen ankesörlü telefonlarla irtibat kurdukları bilgisini veriyor. Rus ajanların Sovyet döneminde olduğu kadar şu an Amerika'da aktif olduklarını öne süren 'Yoldaş J' kod adlı Rus ajan, "Soğuk savaş hiçbir zaman bitmedi. Sadece dönüştü. Mutasyon geçiren bir virüs gibi." dedi. Tretyakov, kendisinin KGB ofisinde görev aldığı yıllarda vatan sevgisi ile hareket ettiğini; ancak 2000 yılında, Sovyet sonrası Rusya'da bunu göremediği için görevinden ayrıldığını ve ilk defa hikâyesini anlatmak için hazır olduğunu belirtiyor. İngiltere'de zehirlenerek öldürülen ve kendisi gibi ifşaatlarda bulunan eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'nun kaderinin kendisini beklemediğini düşünen eski ajan, "Bundan sonra böyle bir şey olması Rusya hükümetinin çıkarına olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı SVR, ifşaatların yer aldığı kitabı, hainlerin ödüllendirilmesine yönelik bir PR (halkla ilişkiler) çalışması olarak niteledi. SVR açıklamasında, eski ajanın kurumdan ayrılırken Rusya'nın millî çıkarlarına zarar vermeyeceği konusunda garanti verdiği ifade edilerek, "Tretyakov'un ifşaatı tüm ülkelerin gizli servislerinin suçlanabilecekleri iğrenç bir durumdur. Hıyanet, hukukî olarak cezalandırılması gereken bir suçtur." denildi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious