5 bin kişi yağmur duasına çıktı

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Koldere beldesinde aylardır devam eden kuraklık, çiftçileri yağmur duasına çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Koldere Belediyesi tarafından organize edilen duaya, belde halkının yanısıra Gümülceli, Mütevelli, Halitpaşa, Alibeyli ve Büyükbelen beldeleri ve köylerinden yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Yurdun bazı bölgelerinde soğuk ve yağışlı hava etkili olurken Koldere'de çiftçiler yağmur duasına çıktı. Kasabanın Futbol sahasında toplanan köylüler, Saruhanlı Müftü Yardımcısı Osman Egin ve Ege Üniversitesi öğretim üyesi ilahiyatçı Mustafa Yıldırım önderliğinde yağmur duası etti. Duaya kadın ve çocuklar da katıldı. Yağmur duasının ardından topluca yemek yiyen köylüler, önümüzdeki birkaç gün içinde yağmur yağacağına inandıklarını söyledi.

Koldere Belediye Başkanı Serdar Yıldırım, kuraklığın Türkiye'de ve beldelerinde aylardır devam ettiğini, bunun da kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Yağmurun insan yaşamı için çok önemli olduğunu belirten Başkan Yıldırım, "Uzun süren kuraklıktan sonra Koldereliler olarak burada toplandık. Geçmişte de kuraklık zamanlarında dua etmiştik. Dualarımızın kabul gördüğünü ve yağmur yağdığını gördük. İnşâallah bugünkü dualarımızın ardından da yüzümüz güler." dedi.

Bölgede üç dört aydır yağmur yağmadığını, bahçelerin ve sebzelerin kuruyacak duruma geldiğini belirten Yıldırım, "Koldere beldesi olarak diğer belde ve köylerle birlikte Allah'a dua ederek yağmur istedik. İnanıyorum ki dualarımız geri çevrilmeyecek, kısa zamanda yağmur düşecek ve kuraklıktan kurtulacağız." diye konuştu.

Müftü Yardımcısı Egin de, bu tür sıkıntıların bütün çağlarda yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi: "Peygamberimiz öncesi kavimler döneminde, Peygamberimiz zamanında ve sonrasında yağmur dualarına çıkılmıştır. Aylardan beri rahmet yağmıyor. Bağlar, bahçeler kurumaya yüz tuttu. Hayvanlar, bitkiler susuz kaldı. Burada ilgili âyetin gereğini yaparak dua ettik. Rahmetin verilip verilmemesi Allah'ın takdiri. Bu bir sünnettir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious