5 bin kişi yıllık aidatını geri aldı

5 bin kişi yıllık aidatını geri aldı.14636
  • Giriş : 07.05.2009 / 12:34:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde Tüketici Hakları Derneği'ne (THD) başvuran 5 bin kişi, hukuki yollarla kredi kartlarından kesilen yıllık aidat ücretini geri aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Derneğin Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, tüketicilerin kredi kartı konusunda gün geçtikçe daha bilinçli hale geldiğini söyledi.

Önceki yıllarda bankaların kartlardan almış olduğu yıllık aidat ücretinden dolayı vatandaşların tepkisiz kaldığını ifade eden Şencan, tüketici haklarının yerleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tüketicinin korunması konusunda yapmış oldukları çalışmalardan sonra tablonun değiştiğini anlattı.

Derneğe 2009'un ilk 4 ayında 30 binin üzerinde başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Şencan, bu müracaatların yüzde 60'ının kredi kartı aidatı ile ilgili olduğunu kaydetti.

Yapmış oldukları çalışmalarla 2009 yılı içinde 5 bin kişinin kredi kartı aidatlarını geri almalarına vesile olduklarını belirten Şencan, aidatlar konusunda derneğe gelen başvuruları periyodik aralıklarla toplanan hakem heyetine sevk ettiklerini ve çoğu zaman olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Şencan, hukuki niteliği olan kararlara yapılan itirazlarda bugüne kadar üst mahkemelerden ret cevabı gelmediğini aktardı.

Kredi kartı yıllık ücretine itirazlar için zaman aşımı süresinin borç ekstresinin kart sahibine ulaşma tarihi itibariyle 3 ay olduğunu bilgisini veren Şencan, 827 TL'nin altındaki tüketici anlaşmazlıkları için yetkili olan kurumun her il veya ilçede 'Kaymakamlık' binası içerisinde bulunan Hakem Heyetleri olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*