5 bin sendikacı ve işçi yürüdü

5 bin sendikacı ve işçi yürüdü.13491
  • Giriş : 11.02.2009 / 10:01:00

İzmit'te Merkez Bankası binasının önünde dün saat 17.00'de başlayan mitinge Türk İş Konfederasyonu'na üye sendikaların Kocaeli Şubeleri yöneticileri ve işçilerin yanı sıra,illerde de katılım oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş Konfederasyonuna bağlı sendikaların katılımıyla İzmit'te gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı protesto mitinginde, işten çıkarmaların yanı sıra Ergenekon Soruşturması kapsamında yapılan ve "yargısız infaz" olarak nitelendirilen tutuklamalar protesto edildi.

İzmit'te Merkez Bankası binasının önünde dün saat 17.00'de başlayan mitinge Türk İş Konfederasyonu'na üye sendikaların Kocaeli Şubeleri yöneticileri ve işçilerin yanı sıra, İstanbul, Sakarya, Bolu dan da katılım oldu.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı protesto mitinginde kalabalık ellerinde pankartlarla Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in fotoğraflarınan da yeraldığı pankartlar dikkat çekti.

İşçiler, "Türk'üz Türkçüyüz, Atatürk'çüyüz", "Gün gelecek, devran dönecek AKP işçiye hesap verecek", "Özbek nerede biz oradayız", şeklinde sloganlar atılarak hükümet istifaya davet edildi.

Çok sayıda polisin geniş önlemler aldığı protesto mitingi sırasında yapılan konuşmalarda ise, Türkiye'de gerçek gündemin küresel kriz olmasına rağmen, bunun Ergenekon adı verilen süreç nedeniyle gölgelendiği, yargının siyasallaştırıldığı ve buna yolaçan uygulamaların Türk hukuk sistemine ve demokrasiye zarar verdiği belirtildi.

Türk Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız konuşmasında, 29 Mart'ta yapılacak seçimlerin tek gündem maddesi gibi gösterildiğini, oysa günün en önemli sorununun işten çıkarmalar olduğunu belirtirek, "Başbakan'ın Gazze'de filistinlilere karşı İsrail'in yaptığı saldırıları kınarken gösterdiği hassasiyete katılıyoruz. Ancak bu hassasiyeti işten çıkartılan, ekmeğinden olan işçilerin uğradığı haksızlık karşısında da gösterilmesini istiyoruz" dedi. Yıldız Mustafa Özbek'in hiç bir suçunun olmadığnı, bunu Türk milleti'nin civdanının da kabul ettiğini söyledi. "dedi.

Mitingi diğer sendika temsilcilerinin de konuşmalarının ardından saat 18.45'de olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*