5 cumhurbaşkanı ardında yürüyecek

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Bülent Ecevit'in cenaze töreninde Türkiye'de cumhurbaşkanlığı yapan üç liderin yanı sıra KKTC'nin birinci ve ikinci cumhurbaşkanları da hazır bulunacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk siyasetinin efsanevi isimlerinden eski başbakan Bülent Ecevit, 11 Kasım'da düzenlenecek devlet töreniyle Atatürk Orman Çiftliği içindeki Devlet Mezarlığı'na defnedilecek. Cenaze töreninde Türkiye'de cumhurbaşkanlığı yapan üç liderin yanı sıra KKTC'nin birinci ve ikinci cumhurbaşkanları da hazır bulunacak.
Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalıştığı taslak programa göre cenaze töreni şöyle yapılacak:
- Cumartesi sabahı Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) tören salonunda "çıkış duası" töreni yapılacak. Törene, tören subaylarının dışında sadece Rahşan Ecevit ve onun sunacağı listede yer alan aile üyeleri katılacak.
- Ecevit'in naaşı 08.00 sıralarında Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan DSP Genel Merkezi'ne getirilecek. Burada düzenlenecek törende Genel Başkan Zeki Sezer, bir konuşma yapacak. Ecevit'in naaşı burada top arabasına konulacak.
TBMM'deki devlet töreni de 09.45'te başlayacak. Törenin ardından cenaze, İsmet İnönü Bulvarı'nı takiben Akay Caddesi'nden cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'ne getirilecek. DSP Genel Merkezi önünde toplanacak vatandaşlar da DSP'li görevlilerce Kocatepe'ye yönlendirecek.

7 km yol kat edecek
Cenaze namazı cami avlusunda öğle namazından sonra kılınacak. Burada yeniden top arabasına konulacak olan naaş, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden Beşevler'e, buradan da Devlet Mezarlığı'na götürülecek. Ecevit'in top arabasına konulacak naaşı, kent içinde yaklaşık 7 kilometre yol kat edecek.
Binlerce vatandaşın katılmasının beklendiği devlet töreninde Ecevit'in naaşının ardında Rahşan Ecevit'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'nin Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da hazır bulunacak.

Taşınma ihtimali var
Rahşan Ecevit'in kurmayı ve Or-An'da taziye evindeki organizasyonun başında bulunan DSP'li Emrehan Halıcı, defin yeri konusunda "Sayın Ecevit'in herkesin rahatça gidebileceği bir alana defnedilmesi konusunda halkın istekleri, düşünceleri var. Kesin karar verildi, Devlet Mezarlığı'na defnedeceğiz. Daha sonra aile kabristanına taşınma ihtimali gündeme gelebilir" dedi.

Mehmetçik Vakfı'na bağış yapın

Cenaze törenine çicek gönderilmemesi ricasında bulunan Rahşan Ecevit de, kurum ya da kişilerin çiçek göndermek yerine Mehmetçik Vakfı'na bağış yapmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious