5 dakikada Başbakan'ı çizdi

5 dakikada Başbakan'ı çizdi.8424
  • Giriş : 19.01.2008 / 14:40:00

Dan Dunn's Panitjam, çok küçük yaşlardan bu yana kalem ve kağıdı elinden düşürmeyen bir ressam.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dan Dunn's Panitjam, çok küçük yaşlardan bu yana kalem ve kağıdı elinden düşürmeyen bir ressam. Aslında onu sadece 'ressam' diye tanımlamak eksik kalır. Çünkü, 30 yıl boyunca karikatür çizmiş, şimdilerde de bu faaliyetlerine şovmenliği eklemiş. Şovmen Panitjam, sahneye çıkıyor, resim yaptığı tuvali elleriyle boyuyor ve kısa bir süre sonra tuvali ters çevirdiğinde ortaya tanıdık bir yüz çıkıyor. Panitjam, bu yeteneğini birkaç yıl önce keşfetmiş. Tuvali, kafasında hayali parçalara ayırdığını söyleyen sanatçı, hangi kareye hangi resim parçasının geleceğini önceden hesapladığını anlatıyor.

Panitjam'ın resme olan merakı, 3 yaşında karikatür çizerek başlamış. Lise yıllarına geldiğinde ise kayda değer ürünler ortaya koymaya başlamış. Çizdiği her yeni karikatüründe, tuvale attığı her fırça darbesinde yeteneğinin gittikçe geliştiğini gören sanatçı, "Karikatüre ve resme gönül verdikçe kabiliyetlerimin geliştiğini gördüm ve daha güzel ürünler ortaya koyduğumun farkına vardım." diyor. Doğada gördüğü güzellikleri fırça darbeleriyle yeniden şekillendiren Panitjam, çok küçük gibi görünen şeylerden bile ilham alabildiğini anlatıyor.

Kendisini hem ressam hem karikatürist hem de şovmen olarak tanımlayan Dan Dunn's Panitjam'ın on parmağında on marifet var. Kendisini izlemeye gelenlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Üzerindeki takım elbisesi, kravatı, şapkası hatta spor ayakkabısı bile boyanmış. Şovun bir parçası olan bu elbise, yaptığı işle tam bir uyum sağlamış. Panitjam, koşarak sahneye çıkıyor. Elini boya fırçası niyetine kullanıyor ve anlam veremediğimiz darbelerle resmi yapmaya başlıyor. O kadar hızlı hareket ediyor ki, hareketlerini takipte zorlanıyorsunuz. Sahnedekilerin meraklı bakışları altında çalışmaya devam eden Panitjam, tuvali bir aşağı çeviriyor, bir yukarı çeviriyor. Avucunun içine aldığı boyaları, cam silen bir temizlikçi edasıyla sürüyor. Dakikalar ilerledikçe sahnede heyecan artıyor ve ortalığı hafif bir uğultu kaplıyor. Meraklı gözler, resim hakkında yorum yapmaya başlıyor, ama kimse net bir şey söyleyemiyor. Bilgisayar ortamında yüz hatları değiştirilen ve tanınmaz hale gelen fotoğraflara benzeyen tuval, son düzenlemelerin ardından ters çevriliyor. Bu esnada izleyicilerden büyük bir çığlık sesi yükseliyor. 5 dakika boyunca akıllarının bir köşesindeki ‘Acaba kimin resmini yapıyor?' sorusuna yanıt bulan izleyiciler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Sahneye her çıktığında yeni bir şeyler ortaya koymak için kendisini sürekli yenilediğini anlatan Panitjam, “Ortaya koyduğum farklı ve ilginç çalışmalar sayesinde izleyicilerin göz zevklerine ve akıllarına hitap etmek zorundayım. Bu yüzden kendimi yenilemem, her gün yeni bir şeyler öğrenmem gerek.” diyor. Yaptığı iş gereği hafızasını sürekli taze tutmak zorunda olduğunu ifade eden Panitjam, "Resmini yaptığım ünlü kişiler ya da tanınmış fotoğraf kareleri, benliğime öyle yer etmeli ki, şov esnasında bir an olsun durup düşünmemeliyim." şeklinde konuşuyor.

Birkaç yıl önce yaptığı bir atölye çalışmasını Youtube adlı video sitesine yükleyen Dan Dunn's Panitjam, kısa sürede şöhret basamaklarını tırmanmış. 3 ay gibi kısa sürede 10 milyon kişi tarafından seyredilen videolar, sitenin en çok izlenenler listesinde de ilk sıraları almış. Bu sayede ünlenen ve binlerce kişinin doldurduğu solanlarda gösteri yapma fırsatı yakalayan Panitjam, dünyanın farklı ülkelerinden şov teklifleri almış. Geçtiğimiz hafta Etiler'deki Dünya Göz Hastanesi'nin açılışına katılıp Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmini yapan Şovmen, açılışa katılanlar tarafından büyük ilgiyle seyredildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious