5 dakkada değişir bütün işler!

5 dakkada değişir bütün işler!.58480
  • Giriş : 02.06.2007 / 14:44:00

Çok fazla zaman geçmedi aradan...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

M. NEDİM HAZAR yazıyor...

Bir dost meclisinde kendimizi siyasetin karmaşık dünyasına ait bir sohbet içinde bulmuşken, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla ülkede iplerin gerileceğini ve hatta darbe filan gibi demokrasi dışı müdahalelerin gündeme geleceğini söylediğimde muhataplarımdan biri (ki bir siyasi partinin görevlisiydi) 'Geçti o devir' diye küçümseyerek konuştu.
İşte o an ağzımdan kaçmıştı Mazhar Alanson'un şarkısı; '5 dakkada değişir bütün işler'. Sonrası malum...

İsmini buraya yazmaya gerek yok, bir Türk Ulu'su, '28 Şubat sonsuza kadar devam edecek' demişti. Andıç ve Ulak Medyası'nın ruh topografyasını bilenler için sürpriz değildi bu cümleler. Çünkü çok iyi biliyorduk ki, bu medya dindar değil... Dindar olmamak elbette onların sorunu, bizim değil. Ancak mevzu burada kalmıyor. Din ve dindardan rahatsız ve hatta karşı. Zurnanın sıra dışı ses çıkardığı nokta da bu işte!

Açın bakın arşivleri... Yüzündeki bir çuval sakalından utanmayan adam, Kutlu Doğum Haftası'nda okul duvarına yazılmış bir peygamber sözünden, nasıl yasa dışı bir bildiriymiş gibi söz ediyor. Dersiniz ki, Marksist bir ideologun cümleleri! Benzeri bir durum bugün Bağcılar için geçerli. Medyanın 28 Şubat kaşıntısı yine tuttu. Hani hazır Ordu da Kuzey Irak'a doğru hareketlenmişken, birkaç paletli aracı da İstanbul'a çevirebilseler, içleri rahat edecek!

İşin esprisi bir tarafa (zira bu konuda espri yapmak bile yapılanların utancını hafifletmiyor) size iki noktayı yan yana koyup bir soru soracağım. Hatırlar mısınız bilmem? Bir süre önce İzmir Urla'da bir çocuk köyünde 'taciz' olayları medyada yer almıştı. 10'u tutuklu 20 kişi hakkında, 'ırza geçmek, kızlık bozmak, alıkoymak, ırza tasaddi, adli görevi ihmal, gözetimi altındakilere kötü muamele, ölümle şartlı tehdit' suçlarından 2 yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açılmasını istenmişti. İşte o dava dün sonuçlandı ve 1 kişi ceza aldı.

Medya bunun sorgulamasını yapmak yerine ne yaptı? Andıç Medyası ürkmesin, burada Şemdinli ve Atabeyler başlıklı 'hukuk tiyatrosu'ndan bahsetmeyeceğim! Yine o ürkünç fonuyla, gizli çekimler ile bir lisenin bodrumuna girdiler. Biliyorsunuz bizim ülkemizde medyanın bu tür muhabirleri vardır. Hastanelerin, okulların bodrum katlarında gezinip mescit ararlar ve bulamazlarsa kendileri kurgularlar, sonra 'aha yakaladık' nidasıyla manşeti basarlar...

Normal bir ülkede, normal insanların hayretten küçük dilini yutturacak haberleri manşete çekmek sadece 28 Şubat arızası ile açıklanamaz, ancak gelin görün ki, koca koca yayın yönetmenleri bile 'hık mık' ile İslam'a, ibadete olan alerjisine kılıf bulmaya çalışıyor.

Amaç belli... Sağda solda birleşmeler kesmedi. Ülke insanı oynanan tiyatroların, yapılan madrabazlıkların, atılan taklaların farkında ve muhtemelen 22 Temmuz şamarı indi inecek! 'Toparlanın, Kuzey Irak'a giriyoruz' gazını da kimse yemiş gibi görünmüyor. O halde şarkıya sığınmanın zamanı gelmiş işte:

Beş dakkada değişir bütün işler! Ama daha önce de söyledik. Çok su aktı bu ülke köprülerinin altından. Artık eskisi gibi yemiyor bu millet! Yaptıkları şaklabanlıkları her ne kadar başka kılıflara sokmaya kalkışsalar da, bu milletin karnı tok...

Hem bu tür modası geçmiş kinleri habere dönüştürmek yerine, babalarının patronlar kulübüne patron yaptığı kızların, karanlık mahfillerin yaptığı toplantılarda ne yaptığını yazsalar da, bir de biz öğrensek! Yani şimdi biz de kalkıp, 'ya hu internette gezen dedikodular çok fena, koçlar ile yırtıcı kuşların akraba oldukları, yırtıcı kuşların atalarının koçlar olduğu söyleniyor' diye mi yazsaydık. Hani biz de mi Alanson gibi şarkıya asılsaydık:

5 dakkada değişir bütün işler!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious