5 doğumdan biri sezaryen

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Doğum yapacak kadınların, sezaryen doğum yerine öncelikle normal doğum yapmayı tercih etmeleri önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi Başekimi Op. Dr. Şeref Nişancı, Türkiye'de her 5 doğumdan birinin sezaryen yöntemi ile yapıldığını söyledi.

Sezaryen operasyonunda bebeğin anne karnına yapılan bir kesiden çıkarıldığını, ardından da annenin karnındaki keside onarıldığını belirten Dr. Nişancı, sezaryenin önceden planlanacağı gibi doğum anında acil olarak da sezaryen gereksiniminin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Dr. Nişancı, daha önce sezaryen veya başka bir rahim operasyonu geçirilmesi, doğum kanalında bazı infeksiyonlar olması, çoğul gebelikler, bebeğin büyük olması veya annenin pelvis kemiklerinin dar olması, bebeğin ters gelmesi, plasentanın doğum kanalını tıkaması, göbek kordonunun sıkışması, doğumun yeterince ilerlememesi ve bebeğin kalp seslerinin bozulması gibi durumlarda sezaryen gerektiğini vurguladı.

Dr. Nişancı anne adaylarına şu önerilerde bulundu: "Unutmayınız ki sezaryen bir ameliyettır. Normal doğum ise fizyolojik bir olaydır. Herşey yolunda gittiği sürece öncelikle normal doğumu düşünmelisiniz. Kendinizi normal doğum veya sezaryen için şartlandırmayınız. Doktorunuzun önerilerini dinleyiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious