5 dolarlık yeni banknot

5 dolarlık yeni banknot.12364
  • Giriş : 21.03.2008 / 19:57:00

Bugün Washington D.C. Malul Gaziler Evi’nde bulunan tarihi Başkan Lincoln Konutu’nda düzenlenen kutlamayla ABD Merkez Bankası tarafından ilk yeni 5 dolarlık banknot piyasaya sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Federal Rezerv Kurulu, ABD Hazinesi, Klişe ve Baskı Dairesi ve ABD Gizli Servisi yetkilileri, yeni 5 dolarlık banknotu Lincoln Konutu hediyelik eşya mağazasında kullandılar.
ABD Merkez Bankası Kurulu’nun Merkez Bankası Operasyonları ve Ödeme Sistemleri Birimi Müdür Yardımcısı Michael Lambert, ilk yeni 5 dolarlık banknotla Başkan Lincoln’ün konuşmalarının yer aldığı bir kitap satın aldı. Yeniden tasarlanan bu 5 dolarlık banknotta da Başkan Lincoln’ün portresi bulunuyor.

“Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotun gelişmiş güvenlik özellikleri, kalpazanların önüne geçmemize ve zor kazanılan paramızı korumamıza yardımcı oluyor” diyen Lambert, sözlerini şöyle sürdürüyor “Gerçek olup olmadığını anlamak için yeni 5 dolarlık banknotu kontrol etmek yalnızca birkaç saniye sürüyor. Güvenlik özelliklerini nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsanız, gerçek olduğundan kolayca emin olabilirsiniz.”

Bugün ABD Merkez Bankası tarafından, müşteri bankalarına dağıtılmaya başlayacak yeni 5 dolarlık banknot, daha sonra şirketlere ve tüketicilere ulaşacak. İlk olarak ABD’de tedavüle girecek yeni 5 dolarlık banknot tasarımları daha sonra uluslararası bankalar ABD Merkez Bankası’na sipariş verdikçe kademeli olarak diğer ülkelerde de yaygınlaşacak.

Eski banknotlarınızı yenileriyle değiştirmeniz gerekmiyor. Hem yeni hem de eski 5 dolarlık banknotlar değerini korumaya devam edecek.
Yeni 5 dolarlık banknot, nakit işlem yapanlar ve tüketiciler tarafından kolayca kullanılabilecek son teknoloji ürünü güvenlik özellikleri içeriyor. Bu özellikleri kontrol etmek için banknotu ışığa tutun:

Filigranlar: Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta artık iki filigran var. Eski 5 dolarlık banknotlardaki Başkan Lincoln portresi filigranının yerini, yeni banknotun sağında bulunan boş alanda büyük bir “5” rakamı filigranı alıyor. Yeni beş dolarlık banknota, portrenin soluna yerleştirilen ikinci bir filigran (üç adet daha küçük “5”lerden oluşan bir sütun) eklendi.

Güvenlik Şeridi: Banknota gömülü dikey güvenlik şeridi, yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta artık portrenin sağında yer alıyor. Banknotun her iki yüzünde de şerit boyunca “USA” harflerinin ardından “5” rakamı görülebilir. Şerit, morötesi ışığa tutulduğunda mavi renkte parlıyor.

Yakın zamanda restore edilerek halka açılan Washington D.C. Malul Gaziler Evi’nde bulunan Başkan Lincoln Konutu (www.lincolncottage.org), banknotun konusunu oluşturan portrenin sahibi Başkan Lincoln açısından taşıdığı tarihsel önem nedeniyle ilk 5 dolarlık banknotun harcanacağı mekan olarak seçildi. Başkan Lincoln, suikasta kurban gittiği gün Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi’ni kurmuş ve kurumun ana misyonu doğrultusunda ulusun parasının kalpazanlardan korunmasını sağlamıştı.

Sahte banknot alan her kişi veya kurum gerçek anlamda ekonomik kayba uğruyor. 2007 yılında ABD’den geçen sahte para tutarı 61,4 milyon dolar.

“ABD parası kullanan herkes, kalpazanlara karşı savunmanın ön cephesinde yer alır” diyen ABD Gizli Servisi Yardımcı Müdür Vekili Michael Merritt sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kendinizi korumanın en iyi yolu, güvenlik özelliklerini öğrenmektir. Bu basit ve hızlı bir işlemdir ve sizi sahte para almaktan koruyabilir.”

Amerika Birleşik Devletler haznedarı Anna Escobedo Cabral, yeni 5 dolarlık banknot ve 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlar dahil olmak üzere diğer tüm yeniden tasarlanan paralarla ilgili eğitim malzemelerini sipariş etmek veya yüklemek için şirketleri ve bireyleri www.moneyfactory.gov/newmoney adresine girmeye davet etti. “Her yeni banknotu piyasaya sürdüğümüzde, şirketlerin ve bireylerin güvenlik özelliklerini kullanmayı öğrenerek ve banknotun gerçek olduğunu doğrulayarak kendilerini güçlendirmeleri için gereken bilgileri de sunuyoruz.”

Nakit işlem yapanları ve tüketicileri yeni tasarımın görünümüne hazırlamak ve sahtekarlıklara karşı kendilerini korumalarını sağlamak için şirketlere, finans kurumlarına, ticari ve profesyonel kuruluşlara, vatandaşlara ve bireylere ücretsiz eğitim malzemeleri sağlanıyor. 2003 yılından beri, ABD hükümeti yeniden tasarlanan 5, 10, 20 ve 50 dolarlık banknot hakkında yaklaşık 80 milyon kamu eğitimi malzemesi dağıttı. Bu malzemeleri, çeşitli dillerde www.moneyfactory.gov/newmoney adresinden sipariş etmek veya yüklemek mümkün..

Nakit işlem cihazlarının üreticileri ve kullanıcıları da yeni para tasarımlarıyla ilgili eğitimlerin önemli tarafları arasında. ABD Hazinesi Klişe ve Baskı Dairesi Müdür Yardımcısı Pamela Gardiner “5 dolarlık banknot otomatlarda, kendi kendine servis ve transit para çekme makinelerinde yoğun olarak kullanıldığından, makinelerinin 5 dolarlık banknotu kabul etmesine imkan verecek gerekli ayarlamaları yaparken gerekli süreye sahip olabilmeleri için 2006 yılında bunların ve diğer nakit kullanan makinelerin üreticileriyle birlikte çalışmaya başladık” diyor.

Daha önce yeniden tasarlanan 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlarda olduğu gibi, yeni 5 dolarlık banknotun da arka planında Amerikan özgürlük sembolü yer alıyor. Kartal ve kalkandan oluşan ABD Devlet Mührü, banknotun ön yüzünde mor renkte basılı. Diğer tasarım özellikleri şunları kapsıyor:

Görme bozukluğu olanların banknotu ayırt etmelerine yardımcı olan, banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan büyük ve okunaklı “5” rakamı, yeni 5 dolarlık banknot tasarımında büyütüldü ve yüksek kontrastlı mor mürekkeple basıldı.

Ön yüzde Başkan Lincoln portresinin ve arka yüzde Lincoln Anıtı vinyeti çevresindeki oval kenarlıklar kaldırıldı. Her iki klişe de geliştirildi.

Banknotun ön yüzündeki portrenin soluna ve arka yüzdeki Lincoln Anıtı vinyetinin sağına sarı renkte küçük “05”ler basıldı.

Yeni 5 dolarlık banknotun en belirgin tasarım farkı, banknotun ortasına eklenen ve kenarlardaki griyle birleşen açık mor rengi. Renk taklit edilebildiği için, tüketiciler ve nakit işlem yapanların, kağıt banknotun gerçek olup olmadığını kontrol ederken renk yerine ana güvenlik özelliklerinden (yeni 5 dolarlık banknotta filigranlar ve şerit) yararlanmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious