5 Günlük hava tahmini HARİTALI

5 Günlük hava tahmini HARİTALI.24607
  • Giriş : 20.02.2009 / 17:43:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:39:28

Birçok yerde kar etkili oluyor ve Meteoroloji'den ciddi uyarılar var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da Cumartesi ve Pazar günü ise sertleşecek karayel, kent merkezlerinde sulu kara; en yüksek kesimlerde ise kara neden olacak. Ankara'da yoğun kar var, yarın da devam edecek. İzmir çok soğudu, yağmur görülecek. Bursa'da yağış akşam kara dönüşecek. Adana'da yağmur iki gün kuvvetli.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinde görülecek yağışların; Güney Ege kıyıları, Akdeniz İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile yarın (Cuma) Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı bölgerimizde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yarın öğle saatlerinden sonra kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yarın kuzeybatı kesimlerde kuvvetlice esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ: Yağışların; Güney Ege kıyıları, Akdeniz İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile yarın (Cuma) Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Bu gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ RİSKİ: Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BATI KARADENİZ BÖLGESİNİN BATISINDA FIRTINA BEKLENİYOR

Batı Karadeniz bölgesinin batısında bugün akşam saatlerinden itibaren fırtına bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, bugün akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden Batı Karadeniz'in batısında 8 kuvvetinde (62 ila 74 km/s) fırtına beklendiği bildirildi.

Fırtınanın başlangıç saatinin bugün 21.00, bitiş saatinin ise yarın 12.00 olacağının tahmin edildiği belirtildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Marmara: Çok bulutlu, güney ve doğusu (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik) ile sabah saatlerinde Edirne çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışlar genellikle yağmur, Trakya ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, öğle saatlerinden sonra Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar akşam saatlerinden itibaren kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetlice esecek.

Ege: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyılarda sağanak ve gökgürültülü sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Kıyı kesimlerindeki yağışların akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. Rüzgar akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyılarında kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetlice esecek.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, kıyılarda gökgürültülü sağanak, Göller Yöresinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz, ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların sabah saatlerinde bölgenin güney ve doğusunda (Ankara, Konya, Karaman, Kayseri, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas), öğleden sonra Sivas, Niğde ve Kayseri çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, öğleden sonra bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Orta Karadeniz'in iç kesimleri, öğleden sonra ve akşam Orta Karadeniz ile Gümüşhane ve Bayburt çevreleri, gece bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı ile gece saatlerinden itibaren bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar,öğleden sonra batısında (Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ) kuvvetli olmak üzere; karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin (Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak, G.Antep ile gece saatlerinde Mardin çevreleri karla karışık yağmurlu geçecek. Yağışlar öğle saatlerinden itibaren Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*