5 hamileden biri sigara kullanıyor

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun araştırmasına göre, her 5 hamileden birinin sigara içtiği, 10 kadından birinin hamileliği boyunca sağlık kuruluşuna gitmediği saptandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün araştırması, her 5 hamile kadından birinin sigara içtiğini, 10 kadından birinin hamileliliği boyunca hiçbir sağlık kuruluşuna gitmediğini ortaya koydu. Araştırmada, hamilelik ile kadının gelir durumu, eşler arasındaki uyum, sağlık kurumuna başvurma ve sigara içme ile hamilelikte yaşanan sorunlar arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Araştırma sonucunda her 5 hamile kadından birinin sigara içtiği, 10 kadından birinin hamileliği boyunca hiçbir sağlık kuruluşuna gitmediği saptandı.

GELİR DURUMU ÖNEMLİ
Manisa il merkezindeki 2 sağlık ocağında, hamile izleme kartlarına kayıtlı 195 kadınla yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı:

* Her 10 kadından birinin hamileliği boyunca hiçbir sağlık kurumuna başvurmadığı ortaya çıktı.

* Yaklaşık her 5 hamile kadından birinin hamileliği boyunca sigara içtiği saptandı.

* Kadının gelir durumu azaldıkça eşi ile arasındaki uyumsuzluk düzeyi arttıkça hamileliğinde sorunlar çıktığı saptandı.

* Hamile kadınların yüzde 89'unun eşinden ya da ailesinden destek aldığı belirtildi.

* Daha önce doğum yapmayan, hamileliğinde kimseden destek almayan, istemeden hamile kalan, daha önce düşük yaşayan kadınların hamilelik boyunca daha fazla sorun yaşadığı ortaya çıktı.

* Hamile kadınların yüzde 47'sinin daha önce doğum, yüzde 19'unun düşük, yüzde 15'inin kürtaj yaptırdığı, yüzde 18'nin de istemeden hamile kaldığı sonucuna varıldı. İki hamilelik arasındaki yıl ortalaması ise 2 yıl ve daha aşağısı çıktı.

* Hamilelerin en büyük üç sorunu sırasıyla; sık sık idrara çıkma, bel ağrısıyorgunluk ve kusma-bulantı olarak saptandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious